25 April 2024
WSBK 2014

WSBK Phillip Island Race2: O Guintoli κερδίζει τον 2 αγώνα και μπαίνει επικεφαλής της Βαθμολογίας

Ο Guintoli θριαμβευτής του 2ου αγώνα στο Phillip Island σε έναν ακόμα συναρπαστικό αγώνα που τελείωσε 7 γύρους νωρίτερα μετά από κόκκινη σημαία. Το βάθρο συμπληρώσαν το δίδυμο της Kawasaki, Baz και Sykes.

0435_r01_race2_full_big

Ο Sylvain Guintoli ( Aprilia Racing Team ) κέρδισε τον δεύτερο αγώνα του Phillip Island (πέρυσι είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα)  και τον πέμπτο της καριέρας του στη σειρά . Ο Γάλλος, τώρα πρωτοπόρος του πρωταθλήματος μετά τον πρώτο γύρο , ήταν στην πρώτη θέση στον 15ο γύρο , όταν ο αγώνας διακόπηκε με κόκκινη σημαία, μετά το τεχνικό πρόβλημα που υπέστη η Suzuki GSX – R 1000 του Eugene Laverty αφού «έσκασε» ο κινητήρας και γέμισε η πίστα λάδια την στιγμή που ο Ιρλανδός ήταν δεύτερος μπροστά από την Kawasaki του Loriz Baz και του πρωταθλητή Tom Sykes.

PA1470060

Ο Davide Giugliano ( Ducati Superbike Team ) τερμάτισε στην 4η θέση όπως και στον 1ο αγώνα μπροστά από το δίδυμο της Pata Honda Jonathan Rea και Leon Haslam.
Ο  team mate του Giugliano, Chaz Davies έφερε την Ducati του στην έβδομη θέση μπροστά από τον Marco Melandri ( Aprilia Racing Team ) και τον Toni Elias ( Red Devils Ρόμα Aprilia ).

Ο αγώνας ήταν για άλλη μια φόρα θεαματικός και την αγωνία να χτυπά κόκκινα αφού με το ξεκίνημα βρέθηκαν μπροστά τα δυο Aprilia. Ο αγώνας εξελισσόταν με μια μάχη μεταξύ των Melandri, Giugliano, Guintoli, Rea, Baz, Sykes, Laverty, Davies, Haslam σε ένα απίστευτο τρενάκι να αλλάζουν θέση σε κάθε στροφή.
Ο Laverty έδειχνε αποφασισμένος και άρχισε τις επιθέσεις του και εκμεταλλευόμενος και τις μάχες των άλλων οδηγών και τα ας πούμε λάθη καθώς όλοι προσπαθούσαν να προσπεράσουν όλους,  βρέθηκε στην κορυφή να οδηγεί τον αγώνα και πίσω του να τον καταδιώκουν οι πάντες. Ο Guintoli είχε βρεθεί στην 7η θέση αλλά ανέβηκε και πάλι και κυνηγούσε τον Laverty μαζί με τον Baz όταν η Suzuki του Laverty στον 15ο  γύρο και ενώ ήταν δεύτερος τον πρόδωσε και έτσι βγήκε έκτος,  χάνοντας τον αγώνα και το βάθρο, αλλά ακόμα και την πρώτη θέση που θα μπορούσε να διεκδικήσει.

76_baz,head,portrait_dg1_6215_full

Ο Melandri ήταν μπροστά στους πρώτους γύρους αλλά κατά τη διάρκεια του όγδοου γύρου είχε μια έξοδο στην  Κ4 και ξαναμπήκε τελευταίος στο αγώνα και ανέβηκε τελικά μέχρι την 8η θέση. Το ίδιο έπαθε και δύο γύρους αργότερα ο  Alex Lowes ( Voltcom Crescent Suzuki ), ενώ προσπαθούσε να  πιάσει τους πρωτοπόρους καταλήγοντας τελικά δέκατος τρίτος πίσω και από τους αναβάτες EVO, David Salom ( Kawasaki Racing Team ) , NiccolòCanepa ( Althea Racing Ducati ) και Fabien Foret ( Mahi Racing Team Ινδία Kawasaki ).
Έτσι μετά το τέλος του 1ου γύρου ο Guintoli είναι επικεφαλής της βαθμολογίας με 41 βαθμούς με διαφορά 10 βαθμών από τον δεύτερο Baz.