28 March 2024
WSBK 2013

WSBK Monza: Ο Melandri επικρατεί στον αγώνα θρίλερ !

Ο Marco Melandri πέρασε τον Tom Sykes και τον Eugene Laverty στη γραμμή του τερματισμού με μόλις ένα δέκατο του δευτερολέπτου για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη για φέτος.

PA1329320[1]

Ο Marco Melandri σημείωσε την πρώτη του νίκη της σεζόν μέσα στο “σπίτι”  του στην  Monza μετά από ένα συναρπαστικό τελικό γύρο που οι εναλλαγές μεταξύ του ιδίου με τον Tom Sykes και τον Eugene Laverty έκοψαν τις ανάσες και πρόσφεραν για άλλη μια φορά το μοναδικό θέαμα των SBK . Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με την πρώτη θέση να αλλάζει συνεχώς , με τα δυο aprilia να υπερέχουν για μεγάλο διάστημα.

Πράγματι, από την αρχή, ο Laverty έκανε πολύ καλή εκκίνηση και πήρε το κεφάλι  για να οδηγήσει αρχικά, ο Melandri πετάχτηκε και αυτός μπροστά πίσω από τον Jonathan Rea, και με τον Sykes τέταρτο και τον Sylvain Guintoli στην πέμπτη θέση.

Ο Rea έκανε ένα λάθος στο δεύτερο γύρο, και οι υπόλοιποι  τέσσερις ξέφυγαν μπροστά. Η πρώτη θέση άλλαξε αρκετές φορές μεταξύ των τεσσάρων αναβατών και πυροδότησε την ένταση του ανταγωνισμού!

Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στην τελευταία στροφή αφού ο Ιταλός κατάφερε και είχε την καλύτερη έξοδο από την τελευταία παρατεταμένη στροφή με αποτέλεσμα να πάρει την καρό σημαία μπροστά από τον  κάτοχο της pole position Tom Sykes που κατάφερε και αυτός τελευταία στιγμή και πέρασε μπροστά από τον Laverty που έκλεισε το  πρώτο βάθρο των SBK για σήμερα!

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Sylvain Guintoli τερμάτισε τέταρτος μόλις 0.107δεπτ.  πίσω από τον Laverty

Ο Chaz Davies πήρε την  πέμπτη θέση , μπροστά από το Michel Fabrizio και Loris Baz, ενώ ο Jonathan Rea τελικά κατάκτησε 8ος μετά από μια  ποινή αφού πέρασε παρακάμπτοντας το πρώτο chicane.