25 April 2024
WSBK 2016

WSBK-Αγώνας 2: Διπλή νίκη του Rea στο Assen. 1-2 για την Kawasaki

O Jonathan Rea ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο Assen, κατακτώντας και τον δεύτερο αγώνα. Ο Tom Sykes έκανε το τρίτο φετινό 1-2 για την Kawasaki Racing Team, ενώ ο Michael van der Mark δεν επηρεάστηκε από την πτώση του πρώτου αγώνα και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου της πατρίδας του.

03506_R4_AmbienceΜε τις καιρικές συνθήκες να είναι πολύπλοκες μετά την καταρρακτώδη βροχή που διέκοψε τον αγώνα της κατηγορίας World Supersport, ο αγώνας ξεκίνησε ως βρεγμένος. Η αλλαγή των ελαστικών έπαιξε βασικό ρόλο με τον μισό αγώνα να γίνετε με στεγνή αγωνιστική γραμμή.

11600_r4_action_fullΤα δύο Kawasaki των Sykes και Rea πήραν από νωρίς το προβάδισμα, με τον Chaz Davies της Ducati, τον Michael van der Mark και τον αναβάτη της Honda, Nicky Hayden να τους καταδιώκουν. Καθώς οι συνθήκες του αγώνα προκαλούσαν γρήγορες αλλαγές στις θέσεις, ο αναβάτης της Milwaukee BMW, Josh Brookes πήρε για λίγο την πρωτοπορία κάνοντας την έκπληξη, με τις υγρές συνθήκες να ταιριάζουν στον πρωταθλητή του BSB.

83236_r4_action_fullNicky Hayden, Jonathan Rea και ο τοπικός ήρωας Michael van der Mark έδωσαν δυνατές μάχες, λίγο πριν ο Rea και ο Sykes μπουν στα pits για να αλλάξουν ελαστικά καθώς οι συνθήκες στην πίστα βελτιώθηκαν. Αμέσως ακολούθησε και ο Van der Mark στον επόμενο γύρο.

82721_R4_ActionΗ κατάταξη ανακατεύτηκε με όλους τους αναβάτες νε μπαίνουν στα πιτ, αφού τα βρόχινα ελαστικά άρχισαν να καταστρέφονται από την πίστα που στέγνωνε.

Αφού τα σλικ ελαστικά κρίθηκαν αναγκαία, ο Rea που ήταν από τους πρώτους που τα άλλαξε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πάλι, παραμένοντας στην κορυφή μέχρι το τέλος. Ο team-mate του, Tom Sykes είχε μια ταχύτατη αλλαγή ελαστικών από τους μηχανικούς του, κερδίζοντας το χαμένο έδαφος, έτσι κατάφερε και χάρισε άλλο ένα 1-2 για την ομάδα του.

83176_R4_AmbienceΟ Ολλανδός αναβάτης Michael van der Mark, που στον αγώνα του Σαββάτου δεν μπόρεσε να τερματίσει μετά από μια συντριβή που είχε μόλις 2 γύρους πριν το τέλος, κατάφερε εν τέλη να ανέβει στην τρίτη θέση του βάθρου της πατρίδας του.

Ο πρωταθλητής του 2015 στην κατηγορία STK1000, Lorenzo Savadori, ήταν η αποκάλυψη του 4ου γύρου στο Assen, αφού μετά από την 6η θέση του πρώτου αγώνα, ανέβασε την Aprilia του στην 4η θέση, στην πρώτη του χρονιά στην μεγάλη κατηγορία.

82667_R4_ActionΟι δύσκολες συνθήκες του αγώνα, κράτησαν τον Chaz Davies μακριά από το βάθρο αφού ο αναβάτης της Ducati ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 5η θέση, με τον team-mate του Davide Giugliano στην 8η μετά την πτώση του στον πρώτο αγώνα.

84799_r4_ambience_fullΟ Nicky Hayden, αν και διεκδικούσε την πρωτοπορία με τα βρόχινα ελαστικά, καθυστέρησε να αλλάξει σε σλικ, χάνοντας έδαφος έτσι ολοκλήρωσε τον δεύτερο αγώνα στην 6η θέση, μπροστά από την πρώτη Yamaha του Alex Lowes.

82912_R4_AmbienceΟ Leon Camier δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία του πρώτου αγώνα όπου τερμάτισε στην 4η θέση, έτσι ολοκλήρωσε τον 2ο αγώνα στην 9η θέση πάνω στην MV Agusta του. Την κορυφαία δεκάδα ολοκλήρωσε ο Ισπανός Xavi Forés.

Το WorldSBK θα παραμείνει επί ευρωπαϊκού εδάφους με τον 5ο αγώνα να διεξάγετε στην Ιταλία και την πίστα της Imola στα τέλη του Απριλίου, λίγο πριν μετακομίσει για την Ασία και την Μαλαισία.