18 April 2024
WSBK 2016

WSBK – Αγώνας 1: Ο Chaz Davies επικρατεί άνετα  στην Aragon

Η Ducati παίρνει την πρώτη νίκη της χρονιάς στην Αραγονία δίνοντας τέλος στην έως τώρα κυριαρχία της Kawasaki.

65211_R3_Ambience_0

Με καλό καιρό έγινε ο πρώτος αγώνας του 3ου γύρου WSBK 2016 με τον Sykes να ξεκινά από την pole και να μένει στην κορυφή για τους τρεις πρώτους γύρους μέχρι την στιγμή που τον προσπέρασε ο εκπληκτικός , Davies που ξεκίνησε από την 4η θεση.

Ο Chaz Davies πήρε την πρώτη νίκη της χρονιάς για την Ducati ανακόπτοντας έτσι την κυριαρχία της Kawasaki, και ανεβάζοντας τον στην κορυφαία τριάδα της βαθμολογίας

01288_P3_ActionΤο δίδυμο της Kawasaki, Jonathan Rea και Tom Sykes έδωσαν για άλλη μια φορά μάχη μεταξύ τους, αυτή την φορά για την δεύτερη θεση, αφού ο Davies είχε κάνει μεγάλη διάφορα μπροστά τους. Ο Rea επικράτησε του ομόσταυλού του κερδίζοντας την 2η θέση.

70820_R3_Action

Ο Giugliano, ομόσταυλός του Davies, τερματισε στην 5η θεση, μετά από μάχη με τον Hayden

Το δίδυμο της Yamaha, Giuntoli και Alex Lowes που ξεκίνησαν από την πρώτη γραμμή εκκίνησης τερμάτισαν κλείνοντας την πρώτη δεκάδα, με τον Lowes στην 9η και τον Guintoli στην 10η, ενώ στην αρχή του αγώνα είχε πολύ καλό ρυθμό και πάλεψε για την κορυφή.

70414_R3_Action

Ο Michael van der Mark και ο Nicky Hayden, ξεκίνησαν 10ος και 11ος αντίστοιχα. Ο Van der Mark δυστυχώς είχε μια πτώση νωρίς στην στροφή 5. Ο Hayden τερματισε στην 6η θεση μετά από μάχη με τον Guintoli και τον Giugliano.

Ο Xavi Fores ήταν ο ταχύτερος τοπικός αναβάτης με το 1199 Panigale R και κέρδισε την μάχη μεταξύ των υπολοίπων Ducati, τερματίζοντας 4ος μπροστά από τον Davide Giugliano.

Ο Jordi Torres έκανε επίσης φανταστική πρόοδο φέρνοντας την BMW του στην 7η θέση ακριβώς πίσω από την Honda του Nicky Hayden.

Ο Roman Ramos μέσα στο σπίτι του και αυτός μετά από μια μεγάλη μάχη με τον Torres και τον ομόσταυλό του Markus Reiterberger, τελικά τερματισε στην 12η  θέση.

Ο Leon Camier είχε ένα τεχνικό πρόβλημα αναγκάζοντας τον να τελειώσει τον πρώτο  αγώνα του Σαββατοκύριακου νωρίς.

Το δίδυμο της Aprilia, Lorenzo Savadori και Alex De Angelis έφεραν τις Aprilia σε δύο ακόμη βαθμολογούμενες θέσεις τερματίζοντας στην 10η  και 11η θέση αντίστοιχα.

Ο De Angelis που αναρρώνει από πρόσφατη χειρουργική επέμβαση, σίγουρα θα πρέπει να ενθαρρύνεται από την 11η θέση.

Ο 2ος αγώνας θα γίνει αύριο  Κυριακή στις 14:00 ώρα Ελλάδας.