25 April 2024
WSBK 2016

WSBK- 1ος Αγώνας: Αυτό Είναι Πόλεμος – νικητής ο Jonathan Rea στο Philip Island – Αποτελέσματα – φωτο

Το Philip Island φιλοξένησε άλλη μια ιστορική μάχη, μέχρι και την τελευταία στροφή, δίνοντας τον νικητή πάνω στην γραμμή τερματισμού!

_MGL4518

Ο Jonathan Rea ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου του με μια απίστευτη νίκη στον τελευταίο γύρο μετά από μάχη με τον αναβάτη της Ducati, Chaz Davies, κάνοντας  μια εξαιρετική κίνηση και προσπερνώντας από εξωτερική, κέρδισε την πρώτη νίκη της χρονιάς από τον Davies πάνω στη γραμμή με 0,063 δευτερόλεπτα μπροστά του.

Τα δυο ZX-10RS, των Sykes και Rea ξεκίνησαν και έκαναν τον πρώτο γύρο σχεδόν side-by-side, με τον  Chaz Davies να κάνει μια καταπληκτική εκκίνηση από την ένατη θέση στο grid και να μπαίνει στο κορυφαίο γκρουπ με τον ομόσταυλό του Giugliano και τον αναβάτη της  Honda Michael Van Der Mark.

63988_P1_Action

Ο Sykes στον 3ο γύρο πέρασε μπροστά από τον Rea και ο Davies μπροστά από τον Giugliano στην 3η θέση, μια μεγάλη μάχη ξεκινούσε.

Ο Rookie της Aprilia Lorenzo Savadori αρχικά ήταν στην 10η θέση πριν το δίδυμο της Yamaha, Sylvain Guintoli και Alex Lowes περάσουν και ανεβούν στην δεκάδα μπροστά από τον αναβάτη της  Honda Nicky Hayden που αποτελούσαν ένα τρένο οκτώ αναβατών.

12795187_10153564738724032_7825245479665653404_o

Λίγο αργότερα στον 7ο γύρο ο Rea έκανε την επίθεση του και πέρασε μπροστά όπου και έμεινε μέχρι την καρό σημαία!
Σε αυτό το τελευταίο γύρο, ο Davies που πίεζε συνεχώς τον Rea, όρμησε, παίρνοντας το προβάδισμα λίγο πριν την τελευταία στροφή, όπου ο Rea πήρε την εξωτερική γραμμή και πέρασε την Ducati στην τελική στροφή, παίρνοντας την  νίκη πάνω στην γραμμή με μόλις 0,063 δευτερόλεπτα διαφορά!

_DR_7413

Ο Ιπτάμενος Ολλανδός Van Der Mark από τον 10ο γύρο πέρασε στην 3η θέση όπου έμεινε μέχρι τον τερματισμό, συμπληρώνοντας το πρώτο βάθρο της χρονιάς και το τέταρτο βάθρο της καριέρας του μόλις την δεύτερη σεζόν του στα SBK!
Οι μάχες μεταξύ Van Der Mark, Giugliano και Davies κράτησαν το θερμόμετρο στο κόκκινο για αρκετούς γύρους!  Λίγο ποιο πίσω μάχη έδωσαν ο  Hayden και τις Yamaha των Lowes και Guintoli.

_DR_7458Ο Giugliano τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ ο Tom Sykes τελικά τερμάτισε 5ος μπροστά από το πρώτο Yamaha του Sylvain Guintoli που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα.

Ο Leon Camier έκανε ένα πολύ καλό αγώνα αφού από την 15η θέση που έστριψε έφτασε να τερματίσει στην 7η με την MV Agusta του, μπροστά από τον Jordi Torres με την  Althea BMW του κάνοντας έτσι,  έξι τους κατασκευαστές της πρώτης δεκάδας.

64075_P1_Action

Ο Nicky Hayden πάλεψε για να κρατήσει το ρυθμό του στους τελευταίους γύρους στο ντεμπούτο του στα SBK τερματίζοντας τελικά στην 9η θέση.

Ο τοπικός ήρωας Josh Brookes ξεκινώντας από πολύ πίσω κατάφερε να κάνει ένα καλό αγώνα μπροστά στους συμπατριώτες του και να τερματίσει  10ος .

_DR_7362

Ο Alex Lowes στον 14ο γύρο και ενώ ήταν στην 8η θέση είχε μια πτώση που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει απογοητευμένος, αλλά χωρίς τραυματισμό.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει αύριο, επιτρέποντας στους αναβάτες και τις ομάδες να ξεκουραστούν και να προετοιμαστούν για έναν δεύτερο συναρπαστικό αγώνα όπως ήταν ο πρώτος της χρονιάς!