16 April 2024
WSBK 2021

WorldSSP: Ο Steven Odendaal πήρε την παρθενική νίκη του στα Supersport στον 1ο αγώνα στο Aragon

Ένας δραματικός αγώνας τέλειωσε με μια πρώτη νίκη για την Odendaal και ένα πρώτο βάθρο για τον Aegerter, που έχασε την νίκη στην τελευταία στροφή!

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2021 FIM Supersport ξεκίνησε με δραματικό τρόπο στο MotorLand Aragon, καθώς ο Steven Odendaal (Evan Bros. Yamaha WorldSSP Team) πήρε μια εκπληκτική νίκη στον γύρο Pirelli Aragon στον 1ο Αγώνα αφού εκμεταλλεύτηκε τη σύγκρουση και πτώση  μεταξύ των πρώτων μπροστά του, Jules Cluzel ( GMT94 Yamaha) και Niki Tuuli (MV Agusta Corse Clienti).

Ο Dominque Aegerter (Ten Kate Racing Yamaha) κέρδισε ένα πρώτο βάθρο στο ντεμπούτο του στο WorldSSP με τον Philipp Oettl (Kawasaki Puccetti Racing) στην τρίτη θέση να κλείνει το βάθρο!

Ο Luca Bernardi (CM Racing) εξασφάλισε μια εκπληκτική τέταρτη θέση στο ντεμπούτο του στο WorldSSP, μπροστά από τον Manuel Gonzalez (Yamaha ParkinGo Team).  Ο Federico Caricasulo (GMT94 Yamaha) τερμάτισε στην 6η θέση με την επιστροφή του στο WorldSSP μετά από μια χρονιά στο WorldSBK το 2020.

Ο Hannes Soomer (Kallio Racing) τερμάτισε στην έβδομη θέση με τον Christoffer Bergman (Wojick Racing Team) στην όγδοη θέση μετά την επιστροφή του στο WorldSSP, αφού η σεζόν του 2020 διακόπηκε από τραυματισμό που υπέστη.  Ο Ιταλός, Raffaele de Rosa τερμάτισε στην 9η θέση μπροστά από τον Τούρκο αναβάτη Can Öncü (Kawasaki Puccetti Racing) που ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.