24 April 2024
AMA Supercross 2019

Cooper Webb και Shane McElrath, κερδίζουν το πρώτο «Triple Crown» στο Anaheim 2 AMA Supercross 2019 – Video – Photo

Το Σάββατο 19/1/ 2018 το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Monster Energy AMA Supercross έγινε ο 3ος αγώνας της χρονιάς, στο Angel Stadium στο Anaheim των ΗΠΑ.

Ήταν ο πρώτος «Triple Crown» αγώνας της χρονιάς με τρεις αγώνες Main Event με νικητές τον Cooper Webb στην μεγάλη κατηγορία 450SX και ο Shane McElrath στην κατηγορία 250SX.

450SX

Ενώ οι δύο πρώτοι αγώνες κερδήθηκαν από τον Justin Barcia και Blake Baggett, το πρώτο « Triple Crown » της σεζόν είδε τον Cooper Webb  να θριαμβεύει μπροστά από τον ομόσταυλό του  Marvin Musquin  και  Eli Tomac. Τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη για  τον Ken Roczen , ενώ η πέμπτη θέση πήγε στον Dean Wilson.

Μετά και τον 3ο γύρο, ο Ken Roczen  διατηρεί την πρώτη θέση στην βαθμολογία, με δύο βαθμούς μπροστά από τον  Eli Tomac. Ο Cooper Webb  ανεβαίνει στην Τρίτη θέση, ενώ ο Marvin Musquin  και ο Justin Barcia  είναι στο Top 5.