19 April 2024
MotoGP 2017MotoGP 2018

Viñales, Zarco και Marquez οι κορυφαίοι της πρώτης μέρας του τεστ της νέας σεζόν

Ο Maverick Vinales ήταν ο ταχύτερος της πρώτης ημέρας έναρξης των δοκιμών της νέας σεζόν MotoGP μετά τον φοβερό αγώνα της Κυριακής που έριξε αυλαία στην σεζόν 2017.

Ο Vinales έκανε 80 γύρους, τους περισσότερους από όλους και έκανε χρόνο 1:30.189s με πλαίσιο 2016 και ενώ η ομάδα δεν επιβεβαίωσε τις ακριβείς προδιαγραφές της μοτοσυκλέτας, πιστεύεται ότι ο Ισπανός χρησιμοποίησε έναν νέο αναβαθμισμένο κινητήρα του 2018.

Επίσης, δοκίμασε ένα νέο φέρινγκ κατά τη διάρκεια της ημέρας, ένα φέρινγκ που δοκίμασε και ο ομόσταυλός του Rossi.

Ο δορυφορικός αναβάτης Johan Zarco έκανε 53 γύρους και τελείωσε την ημέρα δεύτερος, δύο δέκατα πίσω από τον Vinales, πετυχαίνονται τον καλύτερο χρόνο πάνω σε μια Yamaha Μ1 του 2017.

Ο Marc Marquez έκανε 70 γύρους και οδήγησε την Honda του στην τρίτη θέση, οδηγώντας την μοτοσυκλέτα με πλαίσιο και κινητήρα του 2018, όπως και ο Dani Pedrosa και ο Cal Crutchlow.

Ωστόσο, ο κορυφαίος χρόνος του Marquez ήταν 1:30.501s, μόλις 0.312s πίσω από τον πρώτο, με την Honda που χρησιμοποίησε φέτος.

Ο Valentino Rossi έκανε 63 γύρους και είχε επίσης μια ανταγωνιστική ημέρα στην τέταρτη θέση με χρόνο 1:30.519, παρά το γεγονός ότι ειχε μια σφοδρή πτώση στην αρχή της. Ο Ιταλός έπεσε στην Κ 10 και, ενώ η μοτοσυκλέτα του υπέστη τεράστιες ζημιές, αυτός ευτυχώς έφυγε όρθιος!

Ο Jack Miller ολοκλήρωσε μια θετική ημέρα στο ντεμπούτο του με την Pramac Ducati, καθώς ήταν ο γρηγορότερος οδηγός του Ιταλού κατασκευαστή στην πέμπτη θέση, με χρόνο 1:30.635s.

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Aleix Espargaro της Aprilia με χρόνο 1:30.756s.

Οι εργοστασιακοί αναβάτες Andrea Dovizioso και Jorge Lorenzo ήταν έβδομος και όγδοος, αντίστοιχα ! Με την Ducati να περιμένει μέχρι την επόμενη χρονιά για να κάνει το ντεμπούτο του Desmosedici GP18, και οι δύο εργοστασιακοί αναβάτες μαζί με τον Danilo Petrucci που ήταν στην 14η θέση, δοκίμασαν μια εξέλιξη της μοτοσυκλέτας του 2017.

Οι οδηγοί της KTM, Pol Espargaro και Bradley Smith ήταν στην ένατη και δωδέκατη θέση αντίστοιχα, ενώ ανάμεσα του ήταν το ντουέτο με Honda των Crutchlow 10η και Pedrosa 11η θέση.

Ο Τίτο Ραμπάτ ολοκλήρωσε την πρώτη του μέρα με την Avintia Ducati στην 13η θέση, ενώ με την  Aprilia ο Scott Redding ήταν 15ος.

Ο Takaaki Nakagami της LCR Honda τελείωσε την ημέρα του στην 17η θέση, 2,5 δευτερόλεπτα από την κορυφή.

Ο πρωταθλητής της Moto2 2017, Franco Morbidelli ήταν μόλις τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου πιο αργός στην 18η θέση, ενώ ο Takumi Takahashi, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο Tom Luthi στην Marc VDS Honda  ήταν στην 19η θέση, ενώ ο Xavier Simeon της Avintia Ducati έκλεισε την 20αδα που συμμετείχε στο σημερινό τεστ.

Η Suzuki δεν μπόρεσε να συμμετέχει σήμερα στο τεστ καθώς οι Andrea Iannone, Alex Rins, και πολλά άλλα μέλη της ομάδας, έπεσαν θύματα μιας μικρής ιογενής λοίμωξης.

Ο Alvaro Bautista δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ούτε ένα γύρο λόγω μιας άγριας πτώσης στην Στροφή 1, που προκλήθηκε από πρόβλημα του κιβωτίου ταχυτήτων στο Aspar Ducati. Ο Ισπανός πήγε στο νοσοκομείο για έλεγχο για τυχόν κατάγματα, αλλά ήταν καλά και έφυγε.

Ο ομόσταυλός του Karel Abraham στην 16η θέση, αλλά και ο Xavier Simeon είχαν πτώσεις επίσης κατά τη διάρκεια της ημέρας.