Enduro 2019

Θρίαμβος για την ΚΤΜ στον 6ο Αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Enduro

KTM SEE MOTOREX MICHELIN ACERBIS MOTO MARKET TEAM ENDURO: ΚΤΜ ΠΑΝΤΟΥ

ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΟΣΑ ΠΕΤΥΧΑΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ: ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η προπόνηση, η σοβαρότητα, η προετοιμασία φέρνουν τα ανάλογα αποτελέσματα- νίκες σε δύο κατηγορίες, δύο πρώτες θέσεις στη γενική κατάταξη και συνολικά πέντε αναβάτες στην πρώτη δεκάδα.

Για έναν ακόμη αγώνα ο Αλέξιος Ζώρας με το KTM 350 EXC-F SIX DAYS επιβεβαίωσε πως είναι ο καλύτερος αναβάτης enduro στην Ελλάδα, τερματίζοντας πρώτος στην κατηγορία E2 αλλά και στη γενική κατάταξη. Ο Δημήτρης Βαρσάμης με KTM EXC-F 250 SIX DAYS έδωσε μία ακόμη πρωτιά στην ομάδα στην κατηγορία E1, ενώ τερμάτισε πίσω από τον συναθλητή του, Ζώρα, στη δεύτερη θέση της γενικής. Ο Γιώργος Θεοδωρίδης ήταν δεύτερος στην κατηγορία E3 και έκτος γενικής, με KTM 500 EXC-F, ενώ ο Γιάννης Χασάπης με KTM 350 EXC-F, τέταρτος στην Ε2 και δέκατος γενικής. Ο Μιχαήλ Ντουζένης ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στην E1, τερματίζοντας τρίτος και τέταρτος γενικής με KTM 250 EXC-F. Όσο για τους Θανάση Γκαγκανάτσιο και Μιχάλη Μιμίκο, αμφότεροι με KTM 350 EXC-F, κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στην κατηγορία ES.

#201 Αλέξιος Ζώρας KTM 350 EXC-F SIX DAYS – 1ος Ε2 / 1ος γενικής
Στη Βέροια ήταν ένας πολύ διαφορετικός αγώνας από αυτόν της Σπάρτης και έπρεπε να προσαρμόσω την οδήγησή μου στις μικρές και «κλειστές» ειδικές διαδρομές. Σε αυτό με βοήθησε και η ΚΤΜ EXC-F 350 με την άκρως εκμεταλλεύσιμη δύναμη που διαθέτει. Η νίκη που πήραμε ήρθε με πολύ καλές επιλογές και μικρά λάθη που δεν κόστισαν. Συνεχίζουμε δυνατά και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα στη Σπερχειάδα.

#132 Δημήτρης Βαρσάμης KTM 250 EXC-F SIX DAYS – 1ος Ε1 / 2ος γενικής
Ένας αξιόλογος αγώνας, αλλά με αρκετά μικρές ειδικές. Χρειάστηκε να είμαστε όλοι οι οδηγοί στο 100% μέχρι το τέλος του αγώνα. Σε δύο ειδικές προσπαθώντας για κάτι παραπάνω έκανα λάθη που μου κόστισαν αρκετά δευτερόλεπτα, αλλά δεν μου στέρησαν τη νίκη στην κατηγορία μου και τη δεύτερη θέση γενικής. Ευχαριστώ πολύ την ομάδα μου για την υποστήριξη και την προετοιμασία του ΚΤΜ 250 EXC-F SIX DAYS.

#38 Γιώργος Θεοδωρίδης KTM 500 EXC-F – 2ος Ε3 / 6ος γενικής
Ήταν ο καλύτερός μου αγώνας με διαφορά. Ένιωθα καλά, η μοτοσυκλέτα μου ΚΤΜ EXC-F 500 δούλεψε άψογα. Από τη μεριά μου έδωσα το 100% για να πάρω τη νίκη στην πόλη μου, μπροστά στους δικούς μου ανθρώπους, αλλά η τύχη δεν μου χαμογέλασε. Μόλις για 0,13 του δευτερολέπτου τερμάτισα στη 2η θέση της κατηγορίας μου και στην 6η της γενικής. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα μου KTM SEE για την άψογη υποστήριξη και στους συντοπίτες μου για το θερμό χειροκρότημα.

#285 Γιάννης Χασάπης KTM 350 EXC-F – 4ος Ε2 / 10ος γενικής
Ο αγώνας της Βέροιας ήταν πολύ ωραίος. Δυστυχώς εξαιτίας ενός λάθους μου είχα μια πτώση στην πρώτη ειδική. Συνεχίζουμε δυνατά και πάμε στη Σπερχειάδα για ένα ακόμα καλό αποτέλεσμα. Ευχαριστώ την ομάδα μου για την τέλεια οργάνωση και την υποστήριξη που μου προσφέρει.

Ο team manager Στάθης Κοσμίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:
Είχαμε έναν πολύ δυνατό αγώνα στη Βέροια με εξαιρετικά αποτελέσματα από τους αναβάτες μας. Πολύ απαιτητικός με γρήγορες και αποτελεσματικές κινήσεις στα service. Χαρήκαμε με τις νίκες και βάθρα σε όλες τις κατηγορίες. Νίκη και δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη και πέντε αθλητές στην πρώτη δεκάδα. Το τμήμα υποστήριξης της KTM SOUTH EAST EUROPE λειτούργησε υποδειγματικά προσφέροντας ηρεμία και σιγουριά στους αναβάτες και όλα τα εφόδια για να διεκδικήσουν το καλύτερο. Συγχαρητήρια σε όλους .

Ραντεβού στο φινάλε του Πρωταθλήματος στη Σπερχειάδα στις 2 -3 Νοεμβρίου.