19 April 2024
ENDURANCE WORLD CHAMPIONSHIP

Η Suzuki κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής 2016 στον 8ωρο της Γερμανίας

Η Suzuki κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής, μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε στον τελευταίο 8ωρο αγώνα της σεζόν στο Oschersleben της Γερμανίας, που είδε δύο ομάδες με GSX-R1000 να ανεβαίνουν στο τελικό βάθρο του πρωταθλήματος, την Suzuki Endurance Racing Team στην κορυφή με 88 βαθμούς και την ιδιωτική Team April Motor Motors Events στην τρίτη θέση με 78 βαθμούς,  πίσω από την ομάδα GMT94 YAMAHA με 87 βαθμούς!

wec4sertwin1Η ομάδα Suzuki Endurance Racing Team (SERT ) με αναβάτες τους Vincent Philippe, Anthony Delhalle και Etienne Masson κέρδισαν τον 15ο Παγκόσμιο τίτλο τους πάνω σε ένα GSX-R1000 μετά από έναν δραματικό αγώνα με πολλές μάχες, με αρκετούς διεκδικητές!

317_27082016_8_H_OSCERSLEBEN_RACE-1024x683
Το βάθρο του αγώνα

Το φετινό πρωτάθλημα κρίθηκε με μόλις  ένα βαθμό διαφορά ,από την δεύτερη ομάδα GMT94 Yamaha  με αναβάτες τους David Checa, Niccolò Canepa, Lucas Mahias, που ήταν και η νικήτρια ομάδα στον Γερμανικό αγώνα με 21 δευτερόλεπτα διαφορά από την ομάδα της Suzuki (SERT ).
Στην τρίτη θέση τερμάτισε η ομάδα της Penz13.com – BMW Motorrad Team με τους αναβάτες Kenny Foray, Lukas Pesek

wec4sertr5 (1)Ερχόμενοι στο τελικό γύρο, η SERT ήταν στην τέταρτη θέση, με εννέα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Team April Motor Motors Events, και μόλις ένα βαθμό πίσω από την SRC Kawasaki και την YART Yamaha, που και οι δύο τελευταίες ομάδες αναγκάστηκαν για διάφορους λόγους να βγουν  εκτός συναγωνισμού. Επίσης στο κυνήγι ήταν και η GMT94 , έτσι ώστε ο τελευταίος αγώνας να έχει  το πιο συναρπαστικό φινάλε.

144_27082016_8_H_OSCERSLEBEN_RACE-1024x683Ο αγώνας εξελίχτηκε σε θρίλερ αφού το Πρωτάθλημα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι το τέλος όταν η SERT κατάφερε και τερμάτισε στην 2η θέση κερδίζοντας έτσι με την αξιοπιστία της GSX-R1000 τον Τίτλο του 2016!