Παν.Πρ.Ταχ. 2018

SUPERSPORT: Ο Σταύρος Τριντής νικητής του 4ου αγώνα ΠΠΤ 2018 στα Μέγαρα

Photo – Reportage © Fiotaki Ioanna

Ο Σταύρος Τριντής νικητής του 4ου αγώνα της σεζόν του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας 2018 της κατηγορίας SUPERSPORT που έγινε στα Μέγαρα σήμερα Κυριακή 24 Ιουνίου.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Σταύρος Τριντής που ξεκίνησε από την Pole position, κάνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του ανοίγοντας την διαφορά στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 2018.

Ο Δημήτρης Καρακώστας κάνοντας μια πολύ καλή εκκίνηση όπως συνηθίζει να κάνει,  έστριψε πρώτος και οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Σταύρος Τριντής  έστριψε τρίτος πίσω από τον Αλεξ Παπαγεωργίου και έμεινε πίσω του για ένα γύρο, αφού στον δεύτερο γύρο στην πρώτη στροφή πέρασε δεύτερος, χωρίς να αφήσει τον Καρακώστα να του ξεφύγει μπροστά και να κάνει διαφορά, περιμένοντας να βρει την ευκαιρία να κάνει την επίθεση του στον Καρακώστα, και την έκανε περνώντας στην κορυφή του αγωνα, όπου έμεινε μέχρι την καρό σημαία, που του χάρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σεζόν!

Ο Καρακώστας τερμάτισε δεύτερος δίνοντας μάχη για την πρώτη θέση στο  υπόλοιπο του αγωνα, κάνοντας συνεχώς επιθέσεις στον Τριντή, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, αφού ο Τριντής έκανε έναν αγωνα χωρίς λάθη και υπερασπιζόμενος την θέση του μέχρι το τέλος!

Τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Παπαγγέλου που κέρδισε το πρώτο του βάθρο για φέτος, κάνοντας έναν μοναχικό αγωνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγωνα, αφού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρώτων, ενώ στους τελευταίους 7-8 γύρους λόγω μηχανικής βλάβης στο σασμάν οδηγούσε με μια ταχύτητα .

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος που και αυτός στο μεγαλύτερο μέρος του αγωνα ήταν μόνος του χωρίς να απειληθεί από κανέναν, αλλά μη μπορώντας να φτάσει τον Παπαγγελου μπροστά του για να διεκδικήσει την τρίτη θέση του βάθρου!

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Λιούντρης που και αυτός όπως και ο Μάριος Ταγκλης που συμπλήρωσε την εξάδα έκαναν έναν μοναχικό αγωνα αφού ο ρυθμός τους ήταν λίγο πιο αργός από τους υπολοίπους.

Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Αλεξ Παπαγεωργίου που εγκατάλειψε λόγω μηχανικής βλάβης στα μισά του αγώνα και ενώ βρισκόταν στην τρίτη θέση με ρυθμό  στο 0.59, που θα του χάριζε μια θέση στο βάθρο.

Ταχύτερο γύρο του αγώνα έκανε ο Σταύρος Τριντής με χρόνο 00:59.548 στον 6ο γύρο του αγωνα.

Μετά τον 4ο αγωνα της σεζόν και με τον Σταύρο Τριντή να εχει κερδίσει τους τρεις αγώνες από τους τέσσερεις εχει φτάσει στους 91 βαθμούς, ανοίγοντας της διαφορα του στους 26 βαθμούς με τον δεύτερο και νικητή του πρώτου αγωνα Δημήτρη Καρακώστα!

Πλέον ο Σταύρος Τριντής χρειάζεται μαθηματικά 25 βαθμούς για να εξασφαλίσει τον τίτλο του 2018, ανεξάρτητου άλλων αποτελεσμάτων και  με δυο αγώνες να απομένουν!

Επόμενος αγώνας στις Σέρρες στις 2 Σεπτεμβρίου, όπου όλα μπορούν να κριθούν, ή απλά να πρέπει να περιμένουμε μέχρι και τον τελευταίο αγωνα των Μεγάρων στις 21 Οκτωβρίου για να ξέρουμε τον Πρωταθλητή του 2018!