Rally RaidΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Serres Rally 2014 – Μέρα έβδομη

Ιταλική νίκη !

Η σημερινή ημέρα σηματοδοτεί το τέλος του SerresRally 2014, αφήνοντας τους αναβάτες και το πλήρωμα με τις καλύτερες αναμνήσεις από ένα φανταστικό ράλι, του οποίου ο νικητής αποφασίστηκε την τελευταία ημέρα του αγώνα.

Οι αναβάτες απόλαυσαν επτά ημέρες με μάχες στήθος με στήθος στα όμορφα τοπία, στις εκπληκτικές βουνοκορφές, τα κρυφά μονοπάτια, τη βροχή, τη λάσπη, τις πανέμορφες λίμνες και τα μονοπάτια!d7-1

Σήμερα οι αναβάτες είχαν μια τεχνική διαδρομή Enduro, που χρειάζονταν καλές δεξιότητες πλοήγησης για να ανταπεξέλθουν, με τους αναβάτες να στέκονται για ακόμη μια φορά τυχεροί αφού η βροχή δεν έκανε την εμφάνιση της.
Ο νικητής για το 2014 ήταν ο Ιταλός Andrea Cosensino # 4 που είχε το τέλειο αγώνα. Ο Andrea είχε πολλές μάχες με όλους τους κορυφαίους αναβάτες του αγώνα, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί το τέλειο στυλ οδήγησης του. Ο Cosentino τελείωσε τον αγώνα με συνολικό χρόνο 26:33:59.

Η 2η θέση πήγε σε άλλον έναν Ιταλό τον Ciotti Filippo # 51 ο οποίος προσπάθησε όλες τις 7 ημέρες να νικήσει τον αντίπαλό του και τελικά τερμάτισε μόλις με 4:09 λεπτά διαφορά απο τον Cosensino. d7-2

Τρίτος ήταν ο νεαρός από την Ολλανδία , που έτρεχε για πρώτη φορά φέτος στο SerresRally, Robert Van Pelt # 34. Κανείς δεν αμφέβαλε για το ταλέντο του και έδειξε ότι ήταν πολύ γρήγορος σε κάθε διαδρομή των στο SerresRally τερματίζοντας στην 3η θέση και ελπίζοντας για την πρώτη θέση του χρόνου.

Ο πορτογάλος αναβάτης Pedro Bianchi-Prata # 5 είχε πολλά τεχνικά προβλήματα κατά τη διάρκεια των 7 ημερών, αλλά το πάλεψε μέχρι τέλους και έτσι τερμάτισε στην 4η θέση.

5ος στην γενική κατάταξη ήταν ο Sandro Calesini # 7 που έδωσε φοβερές μάχες με όλους τους κορυφαίους αναβάτες και τερμάτισε 3ος στην κατηγορία του. d7-3

ΟΙ νικητές ανα κατηγορία ήταν ως εξής: C Class ο Ciotti Filippo # 51, A Class και Κατηγορία Βετεράνων ο Massimo Prazzol i# 14 , Γυναίκες κατηγορία η Patsy Quick # 17, C3 Big On-Off Class ο Alessio Corradini # 82, B Class ο Andrea Cosentino # 4 και στα Buggies ο Josef Machacek # 100.

Όλοι οι αναβάτες πέρασαν υπέροχα στο Serres Rally 2014 και οι καιρικές συνθήκες έκαναν το eventτέλειο για το ράλι. Υπήρχαν χαμόγελα παντού μετά από κάθε ειδική διαδρομή και σίγουρα, πολλοί αναβάτες θα είναι και πάλι έτοιμοι για του χρόνου για άλλες 7 ημέρες τρελό rally.

Ελπίζουμε να σας δούμε όλους τους αναβάτες ξανά του χρόνου και να τους υποσχεθούμε ότι το 2015 θα είναι ακόμη πιο θεαματικό.d7-4