National Championships

Ρεκόρ και Βάθρα για τους Έλληνες οδηγούς στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στις Σέρρες – Αποτελέσματα – Φωτο

Με Ρεκόρ, Νίκες, Βάθρα, Pole position, ατομικά ρεκόρ και καλές επιδόσεις επέστρεψαν οι 9 Έλληνες οδηγοί που πήραν μέρος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες.

Οι 8 Έλληνες που συμμετείχαν στον 1ο αγώνα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες που έγινε το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Απριλίου 2017, ήταν οι Χάρης Παρασκευόπουλος, Γιώργος Μαρκεσσίνης, Τάσος Κωστάρας και Γιώργος Παπασταύρου στην κατηγορία Superbike, ο Δημήτρης Καρακώστας, ο Χρήστος Δήμου και ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος στην κατηγορία Supersport, ο Δημήτρης Κακλαμάνης στην κατηγορία F1000 και ο  Ανδρέας Ψυχογυιός στην κατηγορία F600.

Ας δούμε ποιο αναλυτικά τι έκαναν οι οδηγοί μας!

SuperbikeSupersportF1000F600

Κατηγορία Superbike
Χάρης Παρασκευόπουλος #27

Στην κατηγορία Superbike ο Χάρης Παρασκευόπουλος, έσπασε κυριολεκτικά τα χρονόμετρα, σταματώντας το χρονόμετρο στο εκπληκτικό 1.18.330 που σημείωσε στον 1ο αγώνα του Σαββάτου!

Ο Χάρης Παρασκευόπουλος (Wolf Racing MOTUL) στα πρώτα χρονομετρημένα το πρωί του Σαββάτου, εκανε χρόνο 1:18.939, που ήταν νέο ρεκόρ πίστας αφού το προηγούμενο το κατείχε και πάλι ο ίδιος από τον 4ο αγώνα του ΠΠΤ πέρυσι με 1.19.023. Έτσι κέρδισε άνετα την pole position!

Στον αγώνα ο  Παρασκευόπουλος δεν άφησε κανένα περιθώριο και έτσι στον δεύτερο κιόλας γύρο σημείωσε το εκπληκτικό 1:18.330.  Ο Παρασκευόπουλος είχε γυρολόγιο στην πλειοψηφία του στο 1.18s, έτσι ο Χάρης Παρασκευόπουλος πήρε μια πολύ άνετη νίκη, με διαφορά 3.679 από τον δεύτερο.

Στον 2ο αγώνα της Κυριακής ο Παρασκευόπουλος και πάλι ξεκινησε από την pole position που είχε κερδίσει νωρίτερα! Σε αυτόν τον αγώνα ο Παρασκευόπουλος παρόλο που έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και πάλι με χρόνο 1:18.978, δεν κατάφερε να πάρει την καρό σημαία!

Ο Παρασκευόπουλος έμεινε στην ρόδα του Martin Choy σε όλο τον αγώνα, δεν κατάφερε να τον νικήσει και έτσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση με μόλις 0.050s διαφορά. Να πούμε εδώ ότι ο Παρασκευόπουλος ήταν ο μόνος οδηγός που στον δεύτερο αγώνα κατέβηκε στο 1.18s !

Έτσι ο Παρασκευόπουλος έφυγε από τον 1ο αγώνα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες με ένα εκπληκτικό ρεκόρ χρόνου στο 1.18.330, μια νίκη, μια δεύτερη θέση, δυο pole position και δυο ταχυτέρους γύρους αγώνα!

Γιώργος Μαρκεσσίνης #61

Στην κατηγορία Superbike ο Γιώργος Μαρκεσσίνης είχε το καλύτερο διήμερο της καριέρας του στην πίστα των Σερρών, αφού οι χρόνοι που σημείωσε είναι και προσωπικά του ρεκόρ!

Στον Πρώτο αγώνα ο Γιώργος Μαρκεσσίνης (Team SixtyOne) ξεκινησε από την 4η θέση στην σχάρα εκκίνησης αφού είχε κάνει χρόνο 1:20.116 στα χρονομετρημένα, χρόνος που ήταν ατομικό του ρεκόρ, αφού ο Μαρκεσσίνης καλύτερο χρόνο είχε 1:20.350 που είχε σημειώσει στον 2ο αγώνα του ΠΠΤ το 2016!
Κάνοντας εκπληκτική εκκίνηση και στρίβοντας πρώτος με την παλιά Yamaha R1, ο Μαρκεσσίνης έκανε ένα πολύ καλό αγώνα! Έτσι τερμάτισε στην 4η θέση σημειώνοντας καλύτερο του γύρο με χρόνο 1:20.135 που σημείωσε στον 3ο γύρο, προσπαθώντας να μείνει με τους πρώτους!

Στον 2ο αγώνα που έγινε την Κυριακή ο Γιώργος Μαρκεσσίνης ξεκινησε και πάλι από την 4η θέση με χρόνο 1:20.740 που σημείωσε στα χρονομετρημένα! Ο Μαρκεσσίνης έκανε και πάλι έναν εκπληκτικό αγώνα, αλλά αυτή την φορά κατάφερε και έμεινε κοντά με τους δυο πρώτους, ανεβαίνοντας έτσι στον τρίτο σκαλί του βάθρου, σημειώνοντας και νέο προσωπικό ρεκόρ με 1:20.080!

Έτσι ο Γιώργος Μαρκεσσίνης  έφυγε από τον 1ο αγώνα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας  στις Σέρρες με νέο προσωπικό του ρεκόρ με χρόνο στο 1:20.080, ένα βάθρο με μια τρίτη θέση και  μια τέταρτη θέση!

Τάσος Κωστάρας #84

Στην κατηγορία Superbike ο Τάσος Κωστάρας (Team SixtyOne) έκανε την πρώτη του συμμετοχή στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ταχύτητας!

Ο Τάσος Κωστάρας κάνοντας στα χρονομετρημένα καλύτερο του χρόνο  1:24.445, ξεκινησε να κάνει ατομικό ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν από το 2015 με 1:25.589 στον 3ο Αγώνα του ΠΠΤ.  Έτσι μπήκε στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου και έκανε έναν καλό αγώνα, γνωρίζοντας και την νέα του μοτοσυκλέτα, τερματίζοντας  στην 14η θέση με καλύτερο χρόνο 1:24.503.

Στον 2ο αγώνα την Κυριακή ο Τάσος Κωστάρας, στα χρονομετρημένα έκανε χρόνο 1:24.806, και ξεκινησε τον αγώνα από την 13η θέση!  Αυτός ο αγώνας ήταν καλύτερος για τον Κωστάρα, αφού τερμάτισε στην 12η θέση αυτή την φορά, κάνοντας και πάλι νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 1:24.247.

Ο Τάσος Κωστάρας έφυγε από τις Σέρρες και τον 1ο αγώνα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας, με νέο προσωπικό του ρεκόρ με χρόνο στο 1:24.247, μια 12η και μια 14η θέση, στην πρώτη αγωνιστική επαφή του με το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας , αλλά και την νέα του μοτοσυκλέτα!

Γιώργος Παπασταύρου #64

Ο Γιώργος Παπασταύρου  (Wolf Racing MOTUL) αγωνίστηκε στην κατηγορία Superbike και πάλι μετά από πάρα πολύ καιρό, αφού τελευταία φορά τον είδαμε σε αγώνα το 2014 στο διπλό αγώνα (5ο & 6ο ) του ΠΠΤ.

Ο Παπασταύρου στην πρώτη του αγωνιστική εμφάνιση με την νέα Yamaha R1, έκανε χρόνο 1:24.604, ενώ στον αγώνα με χρόνο 1:23.139, τερμάτισε στην 10η θέση.
Στον 2ο αγώνα την Κυριακή ο Παπασταύρου δεν συμμετείχε, έτσι ο απολογισμός του ήταν μια 10η θέση του πρώτου αγώνα και η επανεμφάνιση στους αγώνες μετά από 3 χρόνια!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Δείτε το ρεπορτάζ του 10υ αγώνα εδώ >>

Κατηγορία Supersport
Δημήτρης Καρακώστας #7

Ο Δημήτρης Καρακώστας στην κατηγορία Supersport  συμμετείχε για δεύτερη χρονιά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες , και για δεύτερη χρονιά πήρε δυο νίκες στους δυο αγώνες του Σαββατοκύριακου, χωρίς να μπορέσει να τον σταματήσει κανείς!

Ο  Δημήτρης Καρακώστας στον πρώτο αγώνα ξεκίνησε από την Pole position, με χρόνο 1:21.467 που έκανε στα δεύτερα χρονομετρημένα του Σαββάτου, και κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα και με εξαιρετικά σταθερό γυρολόγοι στο 1.21, 8 γύρους από τους 12 κατάφερε και πήρε την καρό σημαία με άνεση μπροστά  από τον δεύτερο με 4.280 διαφορά!

Ο Καρακώστας, παρόλο που δεν έκανε καλή εκκίνηση κατάφερε και πέρασε μπροστά στον 2ο γύρο και έμεινε εκεί, μέχρι τον τερματισμό, κερδίζοντας το ψηλότερο σκαλί του βάθρου, και τον ταχύτερο γύρου του αγώνα με 1:21.566 !

Στον 2ο αγώνα την Κυριακή ο νεαρός Καρακώστας  βελτιώνοντας τον χρόνο του από την πρώτη μέρα, κάνοντας 1:21,133 , πήρε και πάλι την pole position!

Ο Καρακώστας έκανε μια δυνατή εκκίνηση και μπήκε μπροστά απ την αρχή και έμεινε επικεφαλής του αγώνα μέχρι την καρό σημαία!
Ο αγώνας παρόλο που ήταν δύσκολος με πολύ έντονο ανταγωνισμό και πίεση, κυρίως στους πρώτους γύρους, δεν κατάφεραν να εμποδίσουν τον νεαρό Καρακώστα να φύγει τελικά μπροστά και να κάνει μια άνετη νίκη, την δεύτερη συνεχόμενη, με διαφορά 9:754′ από τον δεύτερο, γράφοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα που είναι και νέο προσωπικό ρεκόρ του με 1:20.917.

O 17χρονος Δημήτρης Καρακώστας έφυγε από τις Σέρρες και τον 1ο αγώνα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας, με δυο νίκες στους αντίστοιχους αγώνες, με δυο pole position, δυο ταχύτερους γύρου αγώνα και ένα νέο προσωπικό ρεκόρ με 1:20.917 !

Γιάννης Τζωρτζόπουλος #33

Ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος συμμετείχε και πάλι στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες στην κατηγορία Supersport . Στον πρώτο αγώνα ξεκινησε από την 12 θέση κάνοντας στα χρονομετρημένα 1:24.663, και δίνοντας αρκετές μάχες σε μια κατηγορία με έντονο ανταγωνισμό, τερμάτισε στην 10η θέση με χρόνο 1:23.756!

Στον δεύτερο αγώνα την Κυριακή ο  Τζωρτζόπουλος έκανε στα χρονομετρημένα 1:24.081, που τον έφεραν στην 10η θέση στην σχάρα εκκίνησης. Στον αγώνα που ακλούθησε τερμάτισε στην 7η θέση με καλύτερο χρόνο 1:23.741.

Χρήστος Δήμου #47

Ο Χρήστος Δήμου συμμετείχε για πρώτη φορά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες  στην κατηγορία Supersport  .

Στον πρώτο αγώνα ξεκινησε από την 6η θέση στην σχάρα, αφού είχε σημειώσει στα χρονομετρημένα 1:23.575. Στον αγώνα τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 1:22.174.

Στον αγώνα της Κυριακής, στον 2ο κατά σειρά ξεκίνησε από την 6η θέση και πάλι, με βελτιωμένο χρόνο όμως από την πρώτη μέρα, γράφοντας 1:22.105 , ενώ  στον αγώνα τερμάτισε στη 5η θέση με καλύτερο του χρόνο  1:22.990.

F1000
Δημήτρης Κακλαμάνης #36

Ο Δημήτρης Κακλαμάνης στην κατηγορία F1000 συμμετείχε για πρώτη φορά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας. Στον 1ο αγώνα στα χρονομετρημένα έκανε χρόνο 1:29.580 που τον έφερε στην 11η θέση στην σχάρα εκκίνησης, ενώ στον αγώνα που ακλούθησε τερμάτισε στην 12η θέση, με χρόνο 1:29.790.

Στον 2ο αγώνα την Κυριακή ο Κακλαμάνης βελτίωσε το χρόνο του στα χρονομετρημένα κάνοντας 1:28.198, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει από την 10η θέση στην σχάρα. Στον αγώνα δεν ξεκινησε.

F600
Ανδρέας
Ψυχογυιός #88

Ο  Ανδρέας Ψυχογυιός συμμετείχε για πολλοστή φορά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στην κατηγορία F600.
Στον 1ο αγώνα στα χρονομετρημένα έκανε 1:29.106 που τον έφερε στην 10η θέση στην σχάρα εκκίνησης. Στον αγώνα της ημέρας τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 1:27.843.

Στον 2ο αγώνα την Κυριακή ο Ψυχογυιός με χρόνο 1:28.035 ξεκινησε από την 8η θέση στην σχάρα, ενώ στον αγώνα τερμάτισε 4ος με χρόνο 1:26.613.