25 April 2024
BMU - National Championships

Με Ρεκόρ και Βάθρα επιστρέφουν οι Έλληνες οδηγοί από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα στις Σέρρες – Αποτελέσματα – Φωτογραφίες

Με ένα πανελλήνιο Ρεκόρ, Νίκες, Βάθρα, Pole position, ατομικά ρεκόρ και καλές επιδόσεις επέστρεψαν οι 7  Έλληνες οδηγοί που πήραν μέρος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες.

Οι 7 Έλληνες που συμμετείχαν στον 5ο γύρο για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας στις Σέρρες που έγινε το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Ιουλίου 2017, ήταν οι Γιώργος Μαρκεσσίνης και Σωτήρης Μπεγνής στην κατηγορία Superbike, ο Δημήτρης Καρακώστας, ο Χρήστος Δήμου και ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος στην κατηγορία Supersport, ο Λάζος Πετίδης στην κατηγορία F1000 και ο  Αλέξανδρος Αργυρόπουλος στην κατηγορία F600.

Ας δούμε ποιο αναλυτικά τι έκαναν οι οδηγοί μας!

SupersportSuperbikeF1000F600

Κατηγορία Supersport
Δημήτρης Καρακώστας #7

Θα ξεκινήσουμε από την μεσαία κατηγορία Supersport όπου είχαμε την μεγαλύτερη επιτυχία σε αυτόν τον 5ο γύρο για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας, όπου ο Δημήτρης Καρακώστας νίκησε και στους 2 αγώνες του Σαββατοκύριακου, κάνοντας εκτός από τις δυο νίκες του και ένα Πανελλήνιο ρεκόρ γύρου της κατηγορίας στον αγώνα του Σαββάτου με χρόνο 1.20.523.

Ο Δημήτρης στον 2ο αγώνα που έγινε την Κυριακή ξεκινησε από την pole position και με τον φοβερό ρυθμό του δεν μπόρεσε κανείς να τον απειλήσει σε όλο τον αγώνα μέχρι την καρό σημαία, τερματίζοντας με διάφορα 13:712, μπροστά από τον δεύτερο Ρουμάνο Ionel Pascota, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Καρακώστα και σε αυτόν τον αγώνα! Το Βάθρο συμπλήρωσε ο Alexander Georgiev.

Ο Καρακώστας έκανε ταχύτερο γύρο 1:20:614, πολύ κοντά στο ρεκόρ του πλέον, πράγμα που δείχνει πως ο Καρακώστας θα είναι ένας από τους πρωταγωνιστές στον επόμενο αγώνα των Σερρών για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας!

Έτσι ο Δημήτρης επιστρέφει από αυτόν τον αγώνα με δυο νίκες, μια pole position Και ένα πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, και βέβαια με περισσότερη εμπειρία!

Γιάννης Τζωρτζόπουλος #33

Ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος που συμμετέχει για πολλοστή φόρα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ταχύτητας στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου τερμάτισε στην 6η θέση, με καλύτερο χρόνο 1.23.857, ενώ στον 2ο αγώνα της Κυριακής τερμάτισε στην 7η θέση μετά από μάχη με τον Adrian Petrovici και με καλύτερο χρόνο 1:23.399.

Χρήστος Δήμου #47

Ο τρίτος Έλληνας της κατηγορίας Χρήστος Δήμου, στην δεύτερη του συμμετοχή στο Βαλκανικό το πρωί του Σαββάτου στα χρονομετρημένα κατέβηκε στο 1.21.802 φανερά βελτιωμένος από την προηγούμενη φορά, και ξεκινησε τον αγώνα δυνατά, αλλά τελικά δεν κατάφερε να τερματίσει! Την Κυριακή στον 2ο αγώνα δεν συμμετείχε καθόλου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Κατηγορία Superbike
Σωτήρης Μπεγνής #81

Ο Σωτήρης Μπεγνής στα δοκιμαστικά της Παρασκευής έκανε τον 6ο χρόνο συνολικά της κατηγορίας. Στον Αγώνας του Σαββάτου ο Μπεγνής που έχει κερδίσει αγώνα του Βαλκανικού παλιότερα, κατάφερε και τερμάτισε στην 4η θέση, αφού πάλεψε για πολλούς γύρους με τον Dimitar Mitov, που κατάφερε και τον νίκησε, ενώ νικητής του αγώνα ήταν ο Βούλγαρος πολυπρωταθλητής Martin Choy. Ο Μπεγνής έκανε ταχύτερο γύρο σε αυτόν τον αγώνα 1:21.215.
Την Κυριακή στον 2ο αγώνα ο Σωτήρης ξεκινησε από την 4η θέση και τελικά τερμάτισε στην 6η θέση αφού έχασε τις μάχες με τον Γιώργο Μαρκεσσίνη και τον Dimitar Mitov, παρόλο που είχε ταχύτερο γύρο από τον προηγούμενο αγώνα με  1:20.766.

Γιώργος Μαρκεσσίνης #61

Ο Γιώργος Μαρκεσσίνης στα δοκιμαστικά της Παρασκευής ήταν δεύτερος με χρόνο 1:20.415, αλλά  στον αγώνα του Σαββάτου δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό του και να κάνει το χρόνο του, και έτσι τερμάτισε στην 6η θέση με καλύτερο χρόνο  1:21.394.
Την Κυριακή στον 2ο αγώνα ξεκίνησε από την 6η θέση και αφού έδωσε μάχη με τον Σωτήρη Μπεγνή και τον Dimitar Mitov, τερμάτισε στην 4η θέση με καλύτερο χρόνο 1:21.070. Και τον 2ο αγώνα κέρδισε ο Βούλγαρος πρωταθλητής Martin Choy.

F1000
Λάζος
Πετίδης #78

Ο Λάζος Πετίδης συμμετείχε και στους δυο αγώνες του Σαββατοκύριακου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ταχύτητας και προφανώς ήταν η πρώτη του συμμετοχή!

Ο Λάζος Πετίδης στον πρώτο αγώνα τερμάτισε στην 7η θέση ξεκινώντας από την 7η θέση και με χρόνο 1:25.231. Στον 2ο αγώνα της Κυριακής εγκατέλειψε στον 7ο γύρο, ενώ βελτίωσε το χρόνο του κάνοντας ταχύτερο γύρο  1:24.931.

F600
Αλέξανδρος Αργυρόπουλος #3

Ο Αλέξανδρος Αργυρόπουλος συμμετείχε για πρώτη φορά στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Την Παρασκευή στα δοκιμαστικά έκανε ταχύτερο γύρο 1:29.000.
Στον 1ο αγώνα του Σαββάτου ο Αργυρόπουλος κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση, βελτιώνοντας τον χρόνο του πάνω από 2 δευτερόλεπτα, κατάφερε και τερμάτισε στην 6η θέση, με καλύτερο χρόνο 1:26.974.
 Στο 2ο αγώνα της Κυριακής ο Αργυρόπουλος, ξεκίνησε από την 6η θέση και παρόλο που έκανε καλύτερο ταχύτερο γύρο με χρόνο 1:26.212, τερμάτισε τελικά στην 8η θέση.