23 April 2024
MotoGP 2020

Πρώτη μέρα δοκιμαστικών Qatar – Η Suzuki στην κορυφή με τους Rins και Mir

Η πρώτη μέρα των δοκιμαστικών στο Qatar της κατηγορίας MotoGP στο Losail έκλεισε με τον Alex Rins στην κορυφή.

Ο οδηγός της Suzuki έκανε τον καλύτερο γύρο με χρόνο 1: 54.462, στον τελευταίο του γύρο. Ο Rins ήταν μόλις δύο χιλιοστά μπροστά από τον ομόσταυλο του Joan Mir, γεγονός που αναδεικνύει την δουλεία που έχει κάνει η Suzuki.

Πίσω από τους αναβάτες της Suzuki, ήταν ο Maverick Vinales μόλις 30 χιλιοστά από τον Rins. Στην τέταρτη θέση της κατάταξης βρέθηκε Danilo Petrucci, ο οποίος έκανε τον καλύτερο του γύρο στο τέλος και πέρασε μπροστά από τον Franco Morbidelli.

Ο περσινός πρωταθλητής τελείωσε την ημέρα στην έκτη θέση με χρόνο 1: 54.823, μόλις 53 χιλιοστά από τον Valentino Rossi. Την κορυφαία δεκάδα έκλεισαν οι Fabio Quartararo, Francesco Bagnaia και Aleix Espargarò.

Ο Andrea Dovizioso ήταν ενδέκατος, έχοντας πτώση, ευτυχώς χωρίς κάποιο τραυματισμό. Δωδέκατος ήταν ο Johann Zarco, δοκιμάζοντας το Ducati της Team Avintia. Πίσω από τον Γάλλο τερμάτισε ο Jack Miller και ο Pol Espargarο.