19 April 2024
Motocross 2017

Πρωτιές για τους αθλητές του ΙΚΑΡΟΥ Ρόδου στον 6ο αγώνα ΜΧ στην Μεγαλόπολη

Στη Μεγαλόπολη σε μια απ τις καλύτερες και αγαπημένες πίστες των αθλητών, ολοκληρώθηκε ο προτελευταίος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross για το 2017.
Οι τέσσερις αθλητές του ΙΚΑΡΟΥ που έλαβαν μέρος σ’ αυτόν τον αγώνα επιστρέφουν με πρωτιές και θέσεις στο βάθρο των νικητών.

1η και 2η θέση για τον Άρη Τσαρνά στη Μεγαλόπολη

Στην ΜΧ1 ο Άρης Τσαρνάς έδειξε τις διαθέσεις του από το Σάββατο, αφού ήταν ο μοναδικός αθλητής που κατέβασε τα χρονομέτρα κάτω από τα δύο λεπτά και δεν άφησε περιθώρια να αμφισβητήσει κανείς την ταχύτητά του.
Την Κυριακή στο Α σκέλος παρόλο το μέτριο ξεκίνημα που είχε αφού έστριψε 6ος στην πρώτη στροφή μετά την εκκίνηση, άρχισε να ανεβάζει ρυθμό σιγά σιγά και να προσπερνάει τον ένα μετά τον άλλο τους προπορευόμενους αθλητές και έφτασε να βρίσκεται πίσω από τον πρωτοπόρο του αγώνα Παναγιώτη Κουζή, τον οποίο και προσπέρασε στον προτελευταίο γύρο και έτσι πήρε την καρό σημαία στο σκέλος.
Στο Β σκέλος έστριψε 4ος στην πρώτη στροφή και ανέβηκε στην 2η θέση στον 4ο γύρο, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει τον Κουζή για να διεκδικήσει την πρώτη θέση και έτσι περιορίστηκε στην 2η θέση στο Β σκέλος.

Στην ΜΧ2 ο Φραγκίσκος Ζούνης και ο Νίκος Λυρίου με πολύ καλούς χρόνους το Σάββατο πήραν την 2η και 3η θέση αντίστοιχα στα χρονομετρημένα

2η θέση στο Β σκέλος και 3η γενικής για τον Νίκο Λυρίου

Την Κυριακή στο Α σκέλος ο Νίκος έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε 3ος σε αντίθεση με τον Φραγκίσκο ο οποίος έκανε άσχημο ξεκίνημα και βρέθηκε στην 12η θέση, αλλά κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου να ανέβει μέχρι την 6η. Στην συνέχεια του αγώνα και μέχρι την σημαία του τερματισμού ο Νίκος παρόλο ότι βρισκόταν στην 2η θέση στον πρώτο γύρο άρχισε να χάνει θέσεις και τελικά τερμάτισε στην 5η θέση ενώ ο Φραγκίσκος τερμάτισε στην 7η.
Στο Β σκέλος τα πράγματα εξελήφθησαν καλύτερα για τους αθλητές του ΙΚΑΡΟΥ αφού είχαν καλύτερες εκκινήσεις αυτή τη φορά. Ο Νίκος οδήγησε τον αγώνα στους δύο πρώτους γύρους αλλά έχασε θέσεις και στον 5ο γύρο βρέθηκε στην 5η θέση πίσω από τον Φραγκίσκο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Νίκος ανέβασε ρυθμό και βρέθηκε στην 2η θέση στον 10ο γύρο, θέση από την οποία είδε και την σημαία του τερματισμού.

Έδωσε πολλές μάχες με τους πρωτοπόρους και έκανε πολύ καλή εμφάνιση ο Φραγκίσκος Ζούνης

Ο Φραγκίσκος έκανε σταθερό αγώνα και από την πέμπτη θέση που έστριψε στην πρώτη στροφή έτσι τερμάτισε τον αγώνα, με πολύ μικρή διαφορά από τους προπορευόμενους με τους οποίους έδωσε πολλές μάχες μέχρι τον τερματισμό.

Πήρε την καρό σημαία ο Σταμάτης μετά από δύο χρόνια αποχής από τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα

Στην κατηγορία OPEN είχαμε την επανεμφάνιση του βετεράνου Σταμάτη Λυρίου, ο οποίος στα χρονομετρημένα του Σαββάτου πήρε την 2η θέση.
Στο Α σκέλος που έγινε το Σαββάτο μπήκε από την αρχή μπροστά αλλά ο συμπλέκτης της μοτοσυκλέτας του άντεξε δυστυχώς μέχρι τον τρίτο γύρο όπου και εγκατέλειψε τον αγώνα.
Στο Β σκέλος την Κυριακή ο Σταμάτης έστριψε τρίτος και χρειάστηκε 5 γύρους για να ανέβει στην πρώτη θέση, την οποία και κράτησε με άνεση μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα.

Με την ολοκλήρωση του διημέρου είχαμε στην ΜΧ1 τον Παναγιώτη Κουζή στην 1η θέση, τον Άρη Τσαρνά στην 2η αλλά με ισοβαθμία με τον Κουζή και στην τρίτη τον Ηλιόπουλο.

Στην ΜΧ2 ο Νίκος Λυρίου βρέθηκε στην τρίτη θέση του βάθρου και ο Φραγκίσκος στην έκτη, με πρώτο τον Τουρατζίδη και δεύτερο τον Παπίλα.
Στην OPEN ο Σταμάτης δεν κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο λόγω της εγκατάλειψης στο Α σκέλος και περιοριστικέ στην 8η θέση. Στο βάθρο της OPEN ανέβηκαν οι Δημολιάνης, Πακαταρίδης και Τζανετής.