28 March 2024
INTERNAZIONALI D'ITALIA MOTOCROSS

Πρωταθλητές οι Bobryshev, Van Horebeek, Cervelin του  Internazionali D’Italia Motocross 2016 – Φωτο

Η βροχή και το κρύο στο Ottobiano, δεν σταμάτησαν τους Ιταλούς οπαδούς να βρεθούν και να παρακολουθήσουν τον τελευταίο  αγώνα εκ των τριών του Internazionali D’Italia Motocross SIDI 2016. Το κοινό ήταν πολύ ενθουσιασμένος για τις  μεγάλες μάχες που έδωσαν οι διεκδικητές των τίτλων.

comunicato_pre-ottobiano

Ο Evgeny Bobryshev (HRC) στην Elit, ο Jeremy Van Horebeek (Monster Energy Yamaha Factory Team MXGP) στην MX1, o ο Michele Cervellin (Honda Martin Technology) στην MX2 και ο  Stephen Rubini (KTM Silver action) στα 125, ήταν οι πρωταθλητές του Internazionali D’Italia Motocross SIDI Series 2016.

_DSC1919

Στην Elite, την μεγάλη κατηγορία, η οποία συγκεντρώνει τους καλύτερους 20 αναβάτες της ΜΧ1 και ΜΧ2,ο  Bobryshev παίρνει από τον πρώτο γύρο τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας την πρώτη θεση μέχρι την καρό σημαία, και κερδίζοντας έτσι τον τίτλο του Πρωταθλητή ELITE του Internazionali D’Italia Motocross SIDI Series το 2016, και το αντίστοιχο χρηματικό βραβείο που συνοδεύει τον τίτλο!

_DSC0872

Ο Van Horebeek πάλεψε με τον Bobryshev αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει και έτσι αρκέστηκε στην δεύτερη θεση του αγώνα και την 2η θεση στην βαθμολογία!
Στην 3η θεση τερματισε ο Nagl (Rockstar Energy Husqvarna Factory) παρόλο που κέρδισε την εκκίνηση, κερδίζοντας και το Holeshot Hurly τόσο στον αγώνα ΜΧ1 όσο και στην  Elite.
Στην 4η θεση ο Tim Gaijser (Honda Gariboldi), μπροστά από τον Glenn Coldenhoff που έχασε την μεταξύ τους μάχη, ενώ ο Tanel Leok συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα.

_DSC1642

Στην MX1, την εκκίνηση πήρε ο Max Nagl, χωρίς να καταφέρει όμως να μείνει μπροστά , αφού ο Van Horebeek τον προσπέρασε γρήγορα και πέρασε στην κορυφή όπου έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, που του χάρισε και τον τίτλο της κατηγορίας.

_DSC1688
Στην 2η θεση τερματισε ο Bobryshev  που κέρδισε την μάχη με τον Nagl που αρκέστηκε στην 3η θεση. Στην 4η θεση τερματισε ο Leok μετά από την μάχη του με τον Coldenhoff που τερματισε 5ος , μπροστά από τον Gajser που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα.

_DSC1608

Στην MX2, ο Michele Cervellin (Honda Martin Technology) ήταν ο κυρίαρχος και ο νικητής του τίτλου της κατηγορίας. Ήταν μια μεγάλη νίκη του Cervellin, που ξεκίνησε πολύ πίσω, αλλά κατάφερε και πέρασε όλους τους αναβάτες μπροστά του και έφτασε στην πρώτη θεση που του χάρισε τον φετινό τίτλο! Ο Calvin Vlaanderen (HSF Logistics Motorsport) κέρδισε την 2η θεση, ενώ ο  Henry Jacobi (Honda J-Tech) τερματισε στην 3η θεση.

_DSC1756

Στην κατηγορία 125 την τρίτη συνεχόμενη νίκη έκανε ο Stephen Rubini (KTM Silver action), που κέρδισε και τα δυο σκέλη.