16 April 2024
Παν.Πρ.Ταχ. 2019

Pole Position, Τρίπολη 1ος Αγώνας Π.Π.Τ. 2019 – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – Φωτογραφίες

Photo – Reportage © Fiotaki Ioanna

Ξεκίνησε σήμερα Σάββατο 4 Μάιου 2019 , κάτω από βροχή ο 1ος αγώνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας, με τις χρονομετρημένες δοκιμές, στο στρατιωτικό αεροδρόμιο της Τρίπολης!

Παρόλο που η βροχή δεν ήταν δυνατή την ώρα των δοκιμαστικών, η πίστα ήταν βρεγμένη και όλοι οι οδηγοί χρησιμοποίησαν βρόχινα ελαστικά, κάτι που για αρκετούς ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία και κυρίως στην Τρίπολη!

Οι κατηγορίες είναι 6, Superbike, Supersport, Racing, SS300, Νέων και OPEN.

SUPERBIKE

Ο Edie Bodhi παίρνει στην Τρίπολη την πρώτη pole position της σεζόν

Για την pole position της μεγάλης κατηγορίας μάχη έδωσαν τρεις οδηγοί μέχρι τα τελευταία λεπτά των δεύτερων χρονομετρημένων όπου η βροχή είχε σταματήσει και η πίστα ήταν ποιο εύκολη!

Ο Καναδός  Edie Bodhi,όπου τον είδαμε στο Βαλκανικό σε μια πολύ καλή εμφάνιση, κέρδισε τελικά την pole με χρόνο 1:03.572, που έκανε στον 12ο και τελευταίο του γύρο!

Μπεγνής και Συνιώρης πάλεψαν για την pole, αλλά δεν τα κατάφεραν και ετσι θα ξεκινήσουν από την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, συμπληρώνοντας την πρώτη σειρά εκκίνησης και την τριάδα που κατέβηκε στο 1.03.

Από την δεύτερη σειρά θα ξεκινήσει ο Μιχάλης Κουτσουμπός με χρόνο 1:04.046 που έκανε στα πρώτα δοκιμαστικά, ενώ στα δεύτερα μπήκε προς το τέλος αλλά είχε πτώση και δεν μπόρεσε να προσπαθήσει να κάνει καλύτερο χρόνο!  Από την 5η θέση θα εκκινήσει ο Γιώργος Μαρκεσσίνης, ενώ ο Δημήτρης Παπαγγέλου θα συμπληρώσει την δεύτερη σειρά στην 6η θέση

Ο Λευτέρης Πίππος θα εκκινήσει από την 7η θέση στην τρίτη σειρά της σχάρας, μπροστά από τον Φώτη Τσαλίκη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΩΝ SBK

SUPERSPORT

Ο Δημήτρης Καρακώστας  κέρδισε την πρώτη Pole position του 2019 στην κατηγορία Supersport

Ο Δημήτρης Καρακώστας  πήρε την pole position στην κατηγορία Supersport, με χρόνο 1:06.088, μπροστά από τον Σταύρο Τριντή που έγραψε χρόνο 1:06.401. Οι δυο πρώτοι οδηγοί ήταν οι μόνοι που κατέβηκαν στο 1:06.

Ο Τριντής είχε μια πτώση στα δεύτερα δοκιμαστικά και δεν μπόρεσε να προσπαθήσει για βελτίωση του χρόνου του.

Την πρώτη σειρά στην σχάρα κλείνει στην 3η θέση ο Αλεξ Παπαγεωργίου.

Την 4η θέση πήρε ο Βασίλης Ευθυμίου , μπροστά από τον Γιάννη Τζωρτζόπουλο, και τον Θανάση Βέλιο που επανήρθε στους αγώνες μετά από 5 χρόνια!

Τον 7ο χρόνο έκανε ο Τάσος Σκυριανόγλου, μπροστά από τον συμπατριώτη του Άγγελο Ζινευράκη, ενώ 9ος ήταν ο Σπύρος Τσαούσης μπροστά από τον Μενέλαο Κοντογιάννη.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΡΤΡΗΜΕΝΩΝ SUPERSPORT

RACING 250

Ο Λέανδρος Ντότσικας κερδίζει την pole position στην Τρίπολη στα RACING

Ο  Λέανδρος Ντότσικας κέρδισε την πρώτη pole position της χρονιάς στα RACING με χρόνο 1:06.976 .

Δεύτερος τέλειωσε τα χρονομετρημένα ο Χρήστος Παπανικολάου, ενώ ο Αλέξανδρος Αρναουτάκης έκανε τον τρίτο χρόνο της κατηγορίας.

Τέταρτος ήταν ο Γιώργος Κίτσος μπροστά από τον Στράτο Χρονόπουλο,  Ανδρέα Λεφέβρ, τον Γιώργο Λιούντρη τον Αντώνη Λάσκαρη και τον Βασίλη Ρούση.

9ος στην κατηγορία ήταν ο Βασίλης Στάμου, με τον Γιάννη Λουκατο στην 10η θέση, τον Βελή Εϊπόγλου 11ο και 1ο τον Γιώργο Σώμο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΡΤΡΗΜΕΝΩΝ  RACING και SS300

SS 300

Ο Γιώργος Γερακιανάκης κερδίζει την πρώτη pole position της χρονιάς της κατηγορίας Νέων!

Την πρώτη pole position της κατηγορίας , πήρε ο Γιώργος Γερακιανάκης, με χρόνο 1:09.270

Στην δεύτερη θέση ο Θωμάς Σκούρτας, μπροστά από τον μικρό Γιάννη Περιστερά στην πρώτη του φορά στην Τρίπολη

Τον τέταρτο χρόνο της κατηγορίας, εκανε ο Γιώργος Μπαξίσογλου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΡΤΡΗΜΕΝΩΝ RACING και SS300

ΝΕΟΙ

Ο Θωμάς Σκούρτας είναι ο poleman της κατηγορίας Νέων!

Στην κατηγορία των νέων την πρώτη pole position της χρονιάς πήρε ο Θωμάς Σκούρτας, με χρόνο  1:09.526 1.

Ο Χρήστος Παπανικολάου θα εκκινήσει δεύτερος, ενώ ο Γιώργος Μπαξίσογλου συμπληρώσει την πρώτη σειρά εκκίνησης.

Ο Γιάννης Περιστεράς και ο Γιώργος Γερακιανάκης θα ξεκινήσουν από την δεύτερη σειρά από την 4η και 5η θέση αντίστοιχα!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΟΜΕΡΤΡΗΜΕΝΩΝ NEOI

OPEN

Ο Ηλίας Χρηστάκης κερδίζει την pole position του 1ου αγώνα στην OPEN με χρόνο 1:14.118.

Ο Παναγιώτης Παπαγεωργίου θα ξεκινήσει από την 2η θέση, μπροστά από τον Κώστα Ασημακόπουλο που θα κλείσει την πρώτη σειρά.

Από την 4η θέση στην δεύτερη σειρά θα εκκινήσει ο Χριστόφορος Καραλέκας, μπροστά από τον Νίκο Γεωργόπουλο και τον Γιάννη Κλαδογένη.

Από την τρίτη σειρά θα εκκινήσουν οι Ανδρέας Παπαντριανταφύλλου στην 7η θέση και ο Μιχάλης Κύριος από την 8η θέση και τον Παναγιώτη Σιδέρη στην 9η