MotoGP 2017

Ο Viñales ταχύτερος όλων στο τεστ της Sepang – Φωτογραφίες – Αποτελέσματα

Ο Maverick Viñales, ο νέος οδηγός της Movistar Yamaha ολοκληρώνει την πρώτη δοκιμή του 2017 στην κορυφή, συνεχίζοντας τις επιδόσεις του από το προηγούμενο τεστ στη Βαλένθια!

Την πρώτη μέρα  ήταν ο δοκιμαστής της Ducati, και Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Casey Stoner στην κορυφή, ενώ την δεύτερη μέρα η ομάδα της Suzuki Ecstar με τον Andrea Iannone ανέβηκε στην κορυφή, αλλά την τρίτη μέρα ήρθε ο ταχύτερος από τη δοκιμή της Βαλένθια, Maverick Viñales, ο οποίος ανέβηκε στην κορυφή της 3ης μέρας αλλά και στην κορυφή όλου του τριήμερου, με χρόνο 1:59.368. Δεύτερος της 3ης ημέρας ο Marc Marquez, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο οδηγός της Ducati Team Andrea Dovizioso!

Παρά την μικρή διακοπή από την βροχή στο δεύτερο μισό της σημερινής 3ης μέρας, η τελευταία ημέρα των δοκιμών στην Sepang ήταν παραγωγική, με μέσο όρο τους περισσότερους γύρους από τους περισσότερους αναβάτες.

Ο Maverick Viñales, (Movistar Yamaha MotoGP), έκανε σήμερα 72 γύρους, γράφοντας τον καλύτερο χρόνο του στον 40ο γύρο.  Ο ομόσταυλός του, Valentino Rossi, έκλεισε την ημέρα του στην 5η θέση, με μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου πίσω από τον Ισπανό. Ο Γιατρός έκανε 62 γύρους, με καλύτερο χρόνο 1:59.589, που τον έφερε και στην 6η θέση του τριήμερου.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Marc Marquez (Repsol Honda Team) ήταν μόλις 0.138s πίσω από τον Viñales, με χρόνο 1:59.506, που έκανε νωρίς, μόλις στον 18ο γύρο από τους 85 που έκανε συνολικά. Ο Marquez έκανε τους περισσότερους γύρους από οποιονδήποτε αναβάτη σήμερα, κλείνοντας στην 2η θέση, ενώ συνολικά το τριήμερο τελείωσε στην 3η θέση! Ο Ομόσταυλός του, Dani Pedrosa, με χρόνο 1:59.578 ανέβηκε στην 4η θέση σήμερα, ένα συνολικά το τριήμερο έκλεισε στην 5η θέση!

Ο «DesmoDovi» έκανε 56 γύρους σήμερα γράφοντας καλύτερο χρόνο στον 9ο μόλις γύρο, με 1:59.553. Ο Ιταλός, ο οποίος κέρδισε το Μαλαισιανό GP το 2016, ήταν ο ταχύτερος αναβάτης την 1η  ημέρα των δοκιμών, ενώ τελείωσε την τρίτη ημέρα στην 3η θέση και στην 4η του τριήμερου! Ο νέος ομόσταυλός του Dovi, Jorge Lorenzo, ο οποίος προσπαθεί να προσαρμοστεί στην Ducati, συνέχισε την εντυπωσιακή πρόοδο του την τρίτη ημέρα. Ο Ισπανός κατέβηκε και αυτός από τα 2 λεπτά γράφοντας καλύτερο χρόνο 1:59.766 σήμερα, που τον έφερε στην 9η θέση μετά από 66 γύρους, ενώ τελείωσε το τριήμερο των δοκιμών κλείνοντας την κορυφαία δεκάδα!

Ο Alvaro Bautista (Pull & Bear Aspar Team) ήταν και πάλι στην κορυφή των χρόνων στο τέλος της ημέρας και ο κορυφαίος οδηγός Ανεξάρτητης ομάδας. Μετά τον τερματισμό του, την δεύτερη ημέρα στην πρώτη τριάδα, ο Bautista διατήρησε το ρυθμό του για να κλείσει την τελευταία μέρα στην 6η θέση. Ο Ισπανός έγραψε καλύτερο χρόνο 1:59.628 μετά από 64 γύρους, ενώ τελείωσε το τριήμερο στην 7η θέση!
Την εβδόμη θέση της τελευταίας ημέρας πήρε ο αναβάτης δοκιμών της Ducati, Casey Stoner, ο οποίος έκανε χρόνο 1:59.639 και 46 γύρους. Ο Stoner που ήταν ταχύτερος την πρώτη μέρα σπάζοντας το φράγμα των 2 λεπτών, πήρε την 8η θέση συνολικά!

Ο Cal Crutchlow (LCR Honda) έκλεισε την 3η μέρα στην 8η θέση με χρόνο 1:59.728, συμπληρώνοντας 71 γύρους και την 9η θέση του τριήμερου.

Ο Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) ήταν και πάλι ο ταχύτερος rookie, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή απόδοσή του μετά τη δεύτερη ημέρα των δοκιμών. Ο Γάλλος έκανε χρόνο 1:59.772 και ήταν ο τελευταίος οδηγός που έσπασε το φράγμα των δύο λεπτών, ολοκληρώνοντας την πρώτη δεκάδα σήμερα και την 11η θέση συνολικά. Ο ομόσταυλός του Jonas Folger ήταν έκτος της πρώτης δεκάδας για πρώτη φορά σήμερα, αφού με χρόνο 2:00,312 έκλεισε την μέρα στην 15η θέση, ιδία θέση που πήρε και συνολικά το τριήμερο.

Ο Andrea Iannone έκλεισε την 3η ημέρα στην 11η θέση, μη μπορώντας να βελτιώσει το χθεσινό του χρόνο που τον έφερε στην δεύτερη θέση συνολικά του τριήμερου και στην κορυφή της 2ης μέρας. Ο Ιταλός έκανε σήμερα χρόνο 2:00,045. Ο ομόσταυλός του Alex Rins ήταν ο δεύτερος ταχύτερος rookie σήμερα, ακριβώς πίσω από το έμπειρο συμπαίκτη του, στην 12η θέση και τελείωσε με χρόνο 2:00,057, ενώ στην 12η θέση τερμάτισε και στο σύνολο των δοκιμών.

Ο Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) και ο Danilo Petrucci (Octo Pramac Racing) ολοκλήρωσαν την κορυφαία 15αδα σήμερα, αλλά και συνολικά, στην 13η  και 14η θέση αντίστοιχα.

Το ζευγάρι της Red Bull KTM Factory, Pol Espargaro και Bradley Smith συνέχισαν το μακροχρόνιο πρόγραμμα δουλειάς τους και την τρίτη και τελευταία ημέρα των δοκιμών, θέτοντας ένα συνδυασμένο σύνολο 129 γύρων, παρά την πτώση του Espargaro. Το αυστριακό εργοστασιακό line up είναι με πλήρη απασχόληση για πρώτη φορά το 2017 και δοκιμάζουν κάτι νέο ή διαφορετικό σε κάθε έξοδο από τα pits.

Το επόμενο επίσημο τεστ θα είναι στο Phillip Island στην Αυστραλία από τις 17 έως 17 Φεβρουάριου, ενώ το ρολόι συνεχίζει αντίστροφη μέτρηση για τον πρώτο αγώνα της χρονιάς στο Κατάρ.