24 April 2024
MotoGP 2018Διεθνή Επικαιρότητα

O Valentino Rossi κέρδισε το Monza Rally Show για 7η φορά – VIDEOS

O Valentino Rossi κέρδισε το Monza Rally Show για 7η φορά, κερδίζοντας και τις 9 ειδικές διαδρομές.

Με την 7η νίκη του στο Monza Rally Show, ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP, έσπασε για άλλη μια φόρα το ρεκορ αφού πέρασε κατά δύο νίκες πλέον τον Rinaldo Capello.

Sebastien Loeb και Robert Kubica είναι ανάμεσα στους παλιότερους νικητές του ίδιου αγώνα στο παρελθόν.

Η φετινή ήταν η 4η κατά σειρά νίκη του Rossi στη Monza που έδειξε μια φοβερή υπεροχή και τις τρεις μέρες του αγώνα, αφού μόνο σε μία ειδική, την 8η, μοιράστηκε την πρώτη θέση με τον Teemu Suninen, επίσημο οδηγό WRC της M-Sport.

Ο Rossi οδηγούσε ένα από τα 4 Ford Fiesta WRC τελευταίων προδιαγραφών, τα οποία έτρεχαν στην κατηγορία WRC Plus και πήραν τις 4 πρώτες θέσεις στον αγώνα, μπροστά από παλιότερα αυτοκίνητα WRC.

O Suninen, που είχε δίπλα του τον Marko Salminen, συνοδηγό του Takamoto Katsuta στο WRC2, είχε μια μεγάλη έξοδο σε ένα σικέιν και τελικά τερμάτισε τον αγώνα 1’ 07” πίσω από τον Rossi.

Το βάθρο συμπλήρωσε στην 3η θέση με πλήρωμα της ομάδας VR46 του Rossi, με οδηγό τον Roberto Brivio, αδελφό του team-manager της Suzuki MotoGP.

Στην 4η θέση τερμάτισε το άλλο πλήρωμα της  VR46 με οδηγό τον Uccio Salucci, δεξί χέρι του Rossi στους αγώνες εδώ και πολλά χρόνια.

Ο πολύπρωταθλητής του Motocross, Antonio Cairoli, τερμάτισε στην 5η θέση στο τιμόνι ενός παλιότερου Hyundai i20, ενώ ένας άλλος θρύλος του ίδιου αγωνίσματος, ο Chad Reed, τερμάτισε 27ος, επίσης με ένα παλιό Hyundai WRC.