Ο Unai Orradre κέρδισε τον 1ο αγώνα στο WorldSSP300, στην Jerez

Η πρώτη ημέρα του Round  έκλεισε με τον συναρπαστικό αγώνα της μικρής κατηγορίας Supersport 300, κάτω από τις καυτές θερμοκρασίες, για την έναρξη της σεζόν WorldSSP 2020 στην πίστα της – Angel Nieto.

Ο Unai Orradre (Yamaha MS Racing) ήταν ο νικητής του πρώτου  αγώνα.

Ο Orradre επωφελήθηκε από το λάθος της Ana Carrasco (Kawasaki Provec ) που οδήγησε τον αγώνα σχεδόν ως το τέλος.

Η μάχη για την δεύτερη θέση τέλειωσε στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου μεταξύ Scott Deroue (MTM Kawasaki MOTOPORT), Carrasco, Tom Booth-Amos (RT Motorsports από SKM – Kawasaki) και Yuta Okaya (MTM Kawasaki MOTOPORT), Thomas Brianti (Prodina Ircos Team WorldSSP300) και Bahattin Sofuoglu (Biblion Motoxracing Yamaha WSSP300).

Η Carrasco βρισκόταν δεύτερη στην τελική στροφή, όταν μετά από μια επιθετική κίνηση στον Deroue στον τελευταίο γύρο, που την έσπρωξε εκτός πίστας, τελικά τερμάτισε στην 7η θέση.

Ο Booth-Amos επωφελήθηκε από αυτό για να τερματίσει στη δεύτερη θέση, ενώ ο Deroue τερμάτισε τρίτος, κλείνοντας το βάθρο!

Ο Yuta Okaya τερμάτισε 4ος μπροστά από τον 5ο Thomas Brianti, ενώ ο Bahattin Sofuoglu έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα!