25 April 2024
WSBK 2020

Ο Unai Orradre κέρδισε τον 1ο αγώνα στο WorldSSP300, στην Jerez

Η πρώτη ημέρα του Pirelli Spanish Round  έκλεισε με τον συναρπαστικό αγώνα της μικρής κατηγορίας Supersport 300, κάτω από τις καυτές θερμοκρασίες, για την έναρξη της σεζόν WorldSSP 2020 στην πίστα της Jerez – Angel Nieto.

Ο Unai Orradre (Yamaha MS Racing) ήταν ο νικητής του πρώτου  αγώνα.

Ο Orradre επωφελήθηκε από το λάθος της Ana Carrasco (Kawasaki Provec WorldSSP300) που οδήγησε τον αγώνα σχεδόν ως το τέλος.

Η μάχη για την δεύτερη θέση τέλειωσε στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου μεταξύ Scott Deroue (MTM Kawasaki MOTOPORT), Carrasco, Tom Booth-Amos (RT Motorsports από SKM – Kawasaki) και Yuta Okaya (MTM Kawasaki MOTOPORT), Thomas Brianti (Prodina Ircos Team WorldSSP300) και Bahattin Sofuoglu (Biblion Motoxracing Yamaha WSSP300).

Η Carrasco βρισκόταν δεύτερη στην τελική στροφή, όταν μετά από μια επιθετική κίνηση στον Deroue στον τελευταίο γύρο, που την έσπρωξε εκτός πίστας, τελικά τερμάτισε στην 7η θέση.

Ο Booth-Amos επωφελήθηκε από αυτό για να τερματίσει στη δεύτερη θέση, ενώ ο Deroue τερμάτισε τρίτος, κλείνοντας το βάθρο!

Ο Yuta Okaya τερμάτισε 4ος μπροστά από τον 5ο Thomas Brianti, ενώ ο Bahattin Sofuoglu έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα!