29 March 2024
WSBK 2021

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον 1ο αγώνα WSBK στην Jerez – Yamaha, Kawasaki και Ducati στο TOP 3 – Αποτελέσματα

Οι δύο πρώτοι του πρωταθλήματος έδωσαν την μάχη τους κατά τη διάρκεια του αγώνα των 20 γύρων με τον Toprak Razgatlioglu να βγαίνει νικητής στην Χερέθ, στον 1ο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike.

Ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με την Brixx WorldSBK) κατάφερε και πήρε μια νίκη απέναντι στον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) μετα από δυνατή μάχη αναμεσά του και τον Rea να οδηγεί το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά τον Razgatlioglu να παίρνει την ένατη νίκη του και το 23ο βάθρο της σεζόν 2021.

Για την τρίτη θέση του βάθρου πάλεψαν οι Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati) και Andrea Locatelli (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK) με τον Ιταλό να είναι στην 3η θέση σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα 20 γύρων, ο Redding άρχισε να κλείνει την διαφορά του από τον Locatelli και στον τελευταίο γύρο του αγώνα, ο Redding έκανε επίθεση στη στροφή 5 με τον Locatelli να μην μπορεί να απαντήσει για να κρατήσει την τρίτη θέση και έτσι ο Locatelli αρκέστηκε στην 4η θέση με τον Redding να κλείνει το βάθρο!

Ο Alvaro Bautista (Team HRC) πήρε την 5ηθεση για τη Honda, αν και ήταν πέντε δευτερόλεπτα πίσω από τον 4ο Locatelli. Ο Loris Baz (Team GoEleven) ήταν έκτος μετά από μια εντυπωσιακή επιστροφή για τον Γάλλο, που αντικαθιστά τον Τζαζ Ντέιβις στην Χέρεθ, διεκδικώντας την κορυφαία θέση του ανεξάρτητου αναβάτη στον αγώνα 1. Ο Baz είχε μάχη με τον Ολλανδό αναβάτη Μάικλ βαν ντερ Μαρκ (BMW Motorrad WorldSBK Team) για την έκτη θέση, με τον van der Mark να τερματίζει στην έβδομη θέση.

Στα τελευταία στάδια, ο van der Mark έπρεπε να αντέξει την πίεση του rookie Axel Bassani (Motocorsa Racing) με τον Ιταλό αναβάτη να θέλει να κάνει κινήσεις τόσο στη στροφή 8 όσο και στην στροφή 9 στον τελευταίο γύρο. Ο Lowes τερμάτισε τον αγώνα στην ένατη θέση. Ο Αμερικανός Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) έκλεισε την πρώτη δεκάδα!