Dakar 2019

Ο Sunderland κερδίζει την 5η ειδική στο Dakar 2019

Ο Sam Sunderland πήρε τη νίκη της 5ης ειδικής, το δεύτερο μέρος του μαραθωνίου.

Ο Xavier de Soultrait τερμάτισε πρώτος στο δεύτερο μέρος του μαραθωνίου, μπροστά από τον Sunderland.

Ο χρόνος που σταμάτησε ο Sunderland  για να βοηθήσει τον Paulo Gonçalves, ο Sam Sunderland δεν υπολογίστηκε στον χρόνο του και ετσι ανακηρύχτηκε νικητής της 5ης ειδικής στην Arequipa. Ο Άγγλος κέρδισε τον Xavier de Soultrait με 3’23 και ανεβαίνει στη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, μόλις 59 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ricky Brabec.

Ο Rookie Lorenzo Santonilo πέτυχε μια εξαιρετική απόδοση και το καλύτερο τελείωμα του από την αρχή του Ντακάρ πίσω από το τιμόνι του Sherco, χάρη στην τρίτη θέση σήμερα, μόλις 37 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο  Xavier de Soultrait.

Η εκκίνηση σήμερα ήταν σε στυλ motocross, ανά 10-10, σε μια παραλία κοντά στην Τάκνα.

Έχοντας οδηγήσει σε όλη σχεδόν την ειδική, ο Pablo Quintanilla, ολοκλήρωσε την ειδική 3’56 πίσω από τον νικητή.