19 April 2024
Supermoto

Ο Σπύρος Κεφαλλονίτης νικητής του 1ου Αγώνα Κυπέλλου SUPERMOTO 2020 στα Μέγαρα – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – Φωτογραφίες

Ο 1ος Αγώνας του Κυπέλλου SUPERMOTΟ έγινε με δυο σκέλη την Κυριακή στα Μέγαρα ταυτόχρονα με τον 2ο αγώνα του ΠΠΤ 2020 στην Πίστα Ταχύτητας Μεγάρων.

Η πίστα των Μεγάρων διαμορφώθηκε για τις ανάγκες του SUPERMOTO για να είναι ποιο σύντομη.

Έτσι παρέκαμψαν 6 περίπου στροφές όπως μπορείτε να δείτε στο σχεδιάγραμμα.

Νικητής της μεγάλης κατηγορίας RACING–OPEN ήταν ο Σπύρος Κεφαλλονίτης, με νίκες και στα δυο σκέλη του αγώνα, ξεκινώντας από την 8η θέση στην σχάρα! Ο Σπύρος Κεφαλλονίτης στο πρώτο σκέλος σημείωσε και τον ταχύτερο γυρο με χρόνο  00:43.489.

Στην 2η θέση του 1ου αγώνα τερμάτισε ο Γιώργος Παπασταύρου που ξεκίνησε από την Pole position, τερματίζοντας στην 3η θέση στο Α σκέλος και στην 2η στο Β σκέλος.  Ο  Παπασταύρου στο Β σκέλος σημείωσε και τον ταχύτερο γυρο με χρόνο 00:43.775.

Την τρίτη θέση του βάθρου του 1ου αγώνα έκλεισε ο παλιός πρωταθλητής SuperMoto, με  Γιώργος Κάκος, με μια 2η θέση στο Α σκέλος και μια 6η στο Β σκέλος!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Νίκος Καρακώστας με μια 5η και μια 3η θέση στα δυο σκέλη!

5ος του 1ου αγώνα ο Σταύρος Κρεμάλας, με μια 4η και μια 5η θέση στα δυο σκέλη.

Την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Γιώργος Παρασκευάς με μια 8η και μια 4η θέση στα σκέλη.

Στην κατηγορία NORMAL νικητής του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Τζούφλας, μπροστά από τον Χαράλαμπο Λατσούδη.

Στην κατηγορία ΝΕΟΙ ΑΓΩΝΙΖΩΜΕΝΟΙ, νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Κούρος, μπροστά από τον Κώστα Κοτσαλη