24 April 2024
WSBK 2020

Ο Rinaldi πήρε μια εντυπωσιακή νίκη στο Aragon

Ο Michael Ruben Rinaldi με την ιδιωτική του Ducati, κερδίζει τον πρώτο του αγώνα WorldSBK με εκπληκτικό τρόπο στο MotorLand Aragon

Ένα νέο πρόσωπο ανέβηκε στο βάθρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike, καθώς ο Michael Ruben Rinaldi  κέρδισε  μια εντυπωσιακή πρώτη νίκη της καριέρας του στον 1ο Αγώνα  για τον γύρο Pirelli Teruel Round στο MotorLand Aragon.

Ο Michael Ruben Rinaldi  ξεκίνησε από το δεύτερη θέση στο grid και συνέχισε τον εντυπωσιακό ρυθμό του καταφέρνοντας να μπει μπροστά στον αγώνα και να πάρει την πρώτη του καρό σημαία, μπροστά από τον Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK).

Ο Rea ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση, σχεδόν έξι δευτερόλεπτα πίσω από τον Rinaldi, αλλά οι 20 βαθμοί που κέρδισε, άνοιξαν την διαφορά του στους 30 βαθμούς από τον βασικό αντίπαλο του πρωταθλήματος, Scott Redding (ARUBA.IT Racing – Ducati) , όπου έπεσε στον 7ο γύρο, ενώ βρίσκεται υπό πίεση από τον Alvaro Bautista (Team HRC).

Ο Chaz Davies , κέρδισε ένα βάθρο κάνοντας δυο τα Ducati τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις. Ο Davies  βρισκόταν σε μάχη για τρίτη θέση με τον Bautista όταν  ο Ισπανός αναβάτης έπεσε στον 14ο γύρο στη στροφή 14.

Ο Michael van der Mark (PATA YAMAHA WorldSBK) τερμάτισε στην τέταρτη θέση για τον αγώνα των 18 γύρων ως ο επικεφαλής αναβάτης της Yamaha, μία θέση μπροστά από τον συμπαίκτη του Toprak Razgatlioglu.

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην έκτη θέση  μετά από μια τιτανική μάχη με πολλούς αναβάτες.