WSBK 2021

Ο Rea παίρνει την 100η νίκη WorldSBK στον 1ο αγώνα στο Aragon – Η Kawasaki το 1-2

Ο έξι φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής συνεχίζει να γράφει ιστορία με την 100η νίκη στο WorldSBK στον 1ο αγώνα στο Aragon!

Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) έκανε μια εκπληκτική και άνετη νίκη στον 1ο Αγώνα  στο MotorLand Aragon για το γυρο Pirelli Aragon και σημείωσε την 100η νίκη του στο WorldSBK, ο πρώτος οδηγός που κέρδισε 100 αγώνες στην κατηγορία αυτή και ο τρίτος σε όλη την ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων ταχύτητας μοτοσυκλέτας, μαζί με τους Agostini και Rossi.

Παρόλο που η Kawasaki έχει και φέτος περιορισμό στροφών του κινητήρα στις 14600rpm, ενώ είχε κάνει όλη την προετοιμασία της με το κινητήρα στις 15100rpm, δεν της στέρησε την δυνατότητα να κάνει το 1-2 στον πρώτο αγώνα της σεζόν με τον Alex Lowes να τερματίζει στην δεύτερη θέση, τέσσερα δευτερόλεπτα πίσω από τον Rea, αφού όμως πάλεψε μαζί του στο πρώτο κομμάτι του αγώνα.

Ο Lowes πάλεψε μέχρι την γραμμή τερματισμού στους τελευταίους γύρους με τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με το BRIXX WorldSBK) και τερμάτισε στη δεύτερη θέση μόλις 0,043 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Τούρκο αναβάτη.

Ο Scott Redding (Aruba. Racing – Ducati)  τερμάτισε στην 4η θέση, μπροστά από το δορυφορικό Ducati του Chaz Davies (Team Ο GoEleven), ενώ την κορυφαία εξάδα έκλεισε το BMW του Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) που δεν μπόρεσε να μετατρέψει την τρίτη θέση στο πλέγμα σε τερματισμό στο βάθρο, αλλά, μετά από μια δύσκολη εκκίνηση, κατάφερε να διαχειριστεί το ελαστικό SCX του για να επιστρέψει στην έκτη θέση στον πρώτο αγώνα του M 1000 RR.

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.I Racing – Ducati) τερμάτισε στην 7η θέση, περίπου δύο δευτερόλεπτα μπροστά από το πρώτο Honda με τον Leon Haslam (Team HRC).

Ο Αμερικανός οδηγός Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) τερμάτισε στην 9η θέση, μπροστά από το εργοστασιακό Yamaha, του  Andrea Locatelli (Pata Yamaha με το BRIXX WorldSBK) με 7s διαφορά, κλείνοντας την κλείνοντας πρώτη δεκάδα στον πρώτο του αγώνα WorldSBK.

Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) τερμάτισε 11 ος στο ντεμπούτο του για τη BMW, μπροστά από τον με Axel Bassani (Motocorsa Racing) στην 12η θέση.

Τρεις ακόμη Rookies εξασφάλισαν βαθμούς στο ντεμπούτο τους στο WorldSBK με τους Isaac Viñales (Orelac Racing VerdNatura), Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) και Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) ολοκλήρωσαν την 15αδα!

Ο Alvaro Bautista (Team HRC) είχε πτώση ενώ πάλευε για τις κορυφαίες θέσεις στον τελευταίο γύρο στη στροφή 2.