19 March 2024
WSBK 2017

Ο Rea κερδίζει τον προτελευταίο αγώνα της σεζόν στο Κατάρ

Ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την νίκη με διαφορά πέντε δευτερόλεπτων από τον Davies, με τον Melandri να ολοκληρώνει το βάθρο.

Ο Jonathan Rea είχε εξαιρετική απόδοση από την Παρασκευή στο Qatar, παίρνοντας την pole και στην συνέχεια την νίκη στον προτελευταίο αγώνα της σεζόν, τερματίζοντας με διαφορά 4.944 μπροστά από τον Chaz. Το βάθρο του πρώτου αγώνα ολοκληρώθηκε από τον Marco Melandri .

Έχοντας κάνει καινούργιο ρεκόρ γύρου νωρίτερα στις χρονομετρημένες δοκιμές, ο Rea οδήγησε το Kawasaki ZX-10RR στα όριά του κατά τη διάρκεια των 17 γύρων του αγώνα κατακτώντας την 15η νίκη της σεζόν

Ο Davies έδωσε τον καλύτερο εαυτό του για να κυνηγήσει τον Rea, αλλά τερμάτισε στην δεύτερη θέση παρά τις προσπάθειές του – ένα καλό αποτέλεσμα στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα του 2017. Ο ομόσταυλός του, Μarco Melandri τερμάτισε τρίτος με πέντε δευτερόλεπτα από τον Davis.

Ο Eugene Laverty έκανε ένα πολύ καλό αγώνα, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση, μπροστά από τον ομόσταυλο του Lorenzo Savadori που ήταν ακριβώς πίσω του – ολοκληρώνοντας την πρώτη πεντάδα.

Ο Tom Sykes, ο Jordi Torres, ο Sylvain Guintoli, ο Leon Camier και ο Roman Ramos ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Ο Xavi Fores ήταν άτυχος γιατί ενω πάλευε για μια θέση στο βάθρο, εφτά γύρους πριν την καρό σημαία μια μηχανική βλάβη τον ανάγκασε να εγκαταλείψει. Λίγο αργότερα ο Raffaele de Rosa που ήταν μέσα στην πρώτη δεκάδα είχε πτώση στην Κ9. Ο Alex Lowes είχε μια πτώση στην τελευταία στροφή του πρώτου γύρου. Αμέσως ξαναμπήκε στον αγώνα κυνηγώντας βαθμούς για το πρωτάθλημα. Όμως λίγους γύρους πριν το τέλος ξανά έπεσε και δεν κατάφερε να τερματίσει τον αγώνα.

Νωρίτερα στον αγώνα ο Michael van der Mark είχε πτώση με μεγάλη ταχύτητα στην Κ9, γεγονός που σήμαινε ότι ήταν μια δύσκολη μέρα για την επίσημη ομάδα της Pata Yamaha.

Ο Δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 21:00 τοπική ώρα (GMT +3) στην πίστα του Qatar.