18 April 2024
WSBK 2021

Ο Razgatlioglu νίκησε τον Redding στο θρίλερ του τελευταίου γύρου στο 10 αγώνα του Most, με τον Rea να έχει πτώση.

Ένας εκπληκτικός αγώνας με ένα φοβερό τελευταίο γύρο, έδωσε τον νικητή του αγώνα στην πίστα, Autodrom Most

Ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021 MOTUL FIM Superbike στο Autodrom Most της Τσεχικής Δημοκρατίας πρόσφερε ένα συναρπαστικό θέαμα στους 22 γύρους της νέας πίστας.

Αφού ο Rea είχε πτώση δύο φορές, και βγήκε εκτός ανταγωνισμού, ο   τερματισμός ήταν μια μετωπική μάχη των Razgatlioglu και Redding, με τον Τούρκο να βγαίνει νικητής σε ένα φοβερό τελευταίο γύρο.

Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) είχε πτώση και συνέχισε τον αγώνα, αλλά μερικούς γύρους μετά έπεσε και πάλι και έτσι εγκατέλειψε τον αγώνα!

Έτσι χωρίς τον Rea να τον πιέζει, ο Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha BRIXX WorldSBK) κατάφερε και έφτασε τον Scott Redding (Aruba.it Racing – Ducati) που οδηγούσε τον αγώνα.

Στον τελευταίο γύρο ο Razgatlioglu επιτέθηκε στο Redding στους δύο τελευταίους τομείς, και με μια τολμηρή κίνηση στη στροφή 19 πέρασε και πήρε την καρό σημαία μπροστά από τον Βρετανό που ήταν ανίκανος να αντισταθεί!

Στην 3η θέση τερμάτισε ο εξαιρετικός παγκόσμιος πρωταθλητής WSSP 2020, Andrea Locatelli (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK)  με διαφορά +13.838s από την κορυφή, κάνοντας το 1-3 για την Yamaha!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati), μπροστά από τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) και τον Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) που σφράγισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα!