MotoGP 2017

Ο Oliveira νικητής στην Μαλαισία, καθώς ο Morbidelli στέφεται πρωταθλητής της Moto 2

Άλλο ένα βάθρο 1-2 για την KTM στη Μαλαισία, με τον νέο Παγκόσμιο Πρωταθλητή της Moto 2 να ολοκληρώνει το βάθρο.

Ο Miguel Oliveira πήρε την νίκη στην  με πάνω από πέντε δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο, τον Rookie ομόσταυλό του Brad Binder που έκανε την δεύτερο βάθρο του για φέτος στην Moto2. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Franco Morbidelli ο οποίος ήταν από την αρχή στην πρωτοπόρος στην βαθμολογία – ολοκλήρωσε την χρονιά με τον καλύτερο τρόπο.

Νωρίτερα την ίδια ημέρα ανακοινώθηκε ότι ο κύριος αντίπαλος του για τον τίτλο, Tom Lüthi δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί μετά τον τραυματισμό που είχε στις ελεύθερες δοκιμές του Σαββάτου, οπότε οι 29 βαθμοί διαφορά που είχε ο Morbidelli πηγαίνοντας στο GP της Μαλαισίας ήταν αρκετοί για να εξασφαλίσει το στέμμα.

Τέταρτος τερμάτισε ο Mattia Pasini, τρία δέκατα μπροστά από τον Francesco Bagnaia, ενώ πολύ κοντά του τερμάτισε και ο Hafizh Syahrin στην έκτη θέση μπροστά από το Fabio Quartararo (Pons HP 40) από 0,078 δευτερόλεπτα.

Ο Xavi Vierge  και ο Isaac Viñales ήταν άλλοι 2 οδηγοί που τερμάτισαν πολύ κοντά, κατακτώντας την όγδοή και ένατη θέση αντίστοιχα. Ο Tetsuta Nagashima ήταν ο οδηγός που ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα μετά από έναν σταθερό αγώνα.

Ο Simone Corsi και ο Augusto Fernandez, ο Andrea Locatelli, ο Iker Lecuona και ο  Jesko Raffin έκλεισαν την δεκαπεντάδα  – ενώ ο αγώνας είχε υψηλό αριθμό εγκαταλείψεων (DNF), συμπεριλαμβανομένου του Alex Marquez.