19 April 2024
MotoGP 2021

Ο Maverick Vinales κέρδισε τον συναρπαστικό 1ο αγώνα MotoGP στο Κατάρ

Ο Maverick Vinales κερδίζει το Grand Prix του Κατάρ στην κορυφαία κατηγορία MotoGP, του 2021, αφού χτύπησε και κυριάρχησέ έναντι στην φοβερή δύναμη των Ducati.

O Maverick Vinales κατάφερε και δάμασε την δύναμη των 4 Ducati Που ήταν μπροστά του μετα τον 1ο γυρο και κέρδισε τον συναρπαστικό αγώνα στο Κατάρ, έναν αγώνα γεμάτο δράση, μάχες και προσπεράσεις! (Διαβάστε τι δήλωσε ο Vinales >>>)

Το βάθρο έκλεισε με τον ποιο συναρπαστικό τρόπο αφού δυο στροφές πριν τον τερματισμό ο Mir κατάφερε και πέρασε και τον Zarco που ήταν στην 2η θέση, αλλά μπαίνοντας στην τελική ευθεία τα δυο Ducati κατάπιαν στην κυριολεξία τον Mir αφήνοντας τον στην 4η θέση.

Έτσι στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Johann Zarco, μπροστά από τον Francesco Bagnaia που έκλεισε το πρώτο βάθρο της χρονιάς! (Διαβάστε τι δήλωσε ο Bagnaia >>>)

Ο Joan Mir τερμάτισε τελικά στην 4η θέση, ξεκινώντας από την 10η θέση, καταφέρνοντας να φτάσει μέχρι την 2η θέση, επισημαίνοντας σε όλους γιατί είναι παγκόσμιος πρωταθλητής!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo, μπροστά από τον δεύτερο οδηγό της Suzuki, Alex Rins που συμπλήρωσε την κορυφαία εξάδα του πρώτου αγώνα της σεζόν!. (Διαβάστε τι δήλωσε ο Quartararo>>>)

Στην 7η θέση τερμάτισε το νέο Aprilia του Aleix Espargaro που έκανε ένα πολύ καλό αγώνα. Στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο Honda με τον Pol Espargaro που κατάφερε και ανέβηκε θέσεις!

Μετά από ένα πρώτο μέρος του αγώνα στην κορυφαία ομάδα, ο Jack Miller, ο οποίος ξεκίνησε από την πέμπτη θέση στη δεύτερη σειρά, έχασε προοδευτικά θέσεις για να τερματίσει το αγώνα στην ένατη θέση τελικά, απογοητεύοντας, όλους όσους πίστευαν ακόμα και στην νίκη του σε αυτόν τον πρώτο αγώνα με την ισχυρή Ducati. Ο Enea Bastianini έκλεισε την πρώτη δεκάδα στο Κατάρ! (Διαβάστε τι δήλωσε ο Miller >>>)

Στην 11η θέση το δεύτερο Honda με τον Stefan Bradl, μπροστά από τον Valentino Rossi. (Διαβάστε τι δήλωσε ο Rossi >>>)
Το πρώτο ΚΤΜ τερμάτισε στην 13η θέση με τον Miquel Oliveira, μπροστά από τον ομόσταυλο του Brand Binder!

Ένα αγώνα για να ξεχαστεί είχε ο Franco Morbidelli (Yamaha Petronas), ο οποίος πιθανότατα λόγω τεχνικού προβλήματος,  τερμάτισε 18ος, μπροστά από τον Aprilia του Lorenzo Savadori. (Διαβάστε τι δήλωσε ο Morbidelli >>>)

Η περιπέτεια του Danilo Petrucci με την KTM ξεκίνησε με μια πτώση στην αρχή του αγώνα!

O Jorge Martin έκλεισε την 15αδα που παίρνει βαθμούς και παρόλο που ξεκίνησε από την 14η θέση, έκανε μια φοβερή εκκίνηση και βρέθηκε στην 4η θέση, αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κορυφή!