19 March 2024
WSBK 2017

Ο Mahias Παγκόσμιος Πρωταθλητής WorldSSP 2017 με μια εξαιρετική νίκη στο Qatar

Ο Γάλλος εξασφάλισε τον τίτλο με νίκη, μπροστά απο τον Cluzel και τον Sofuoglu που συμπλήρωσαν το βάθρο.

Ο Lucas Mahias πήρε την νίκη που το εξασφάλισε και το στέμμα, μόλις 0.023 δευτερόλεπτα τον συμπατριώτη του Jules Cluzel. Εν τω μεταξύ ο Kenan Sofuoglu που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και τερμάτισε στην τρίτη θέση, αν και δεν ήταν αρκετό ώστε να διατηρήσει τον τίτλο του που είχε τις πέντε προηγούμενες χρονιές.

Ο Mahias και ο Sofuoglu μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, αγκαλιάστηκαν στο parc fermé.

Ο Federico Caricasulo τερμάτισε τέταρτος, πίσω από τον Sofuoglu, ο όποιος τον πέρασε πριν την γραμμή τερματισμού. Ο Mahias, ο Cluzel και ο Caricasulo διεκδικούσαν τις θέσεις στο βάθρο για τη , μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο Sofuoglu έδωσε μάχη με τους Sheridan Morais, τον Niki Tuuli, τον Kyle Smith και τον PJ Jacobsen και βρέθηκε στην τέταρτη θέση πίσω απο τον Caricasulo, τον οποίο και πέρασε στον τελευταίο γύρο.

Ήταν απίστευτο ότι ο Sofuoglu τερμάτισε στο βάθρο, δεδομένου ότι υπέστη τριπλό κάταγμα ισχίου στη Γαλλία μόλις ένα μήνα πριν. Ο Τούρκος αναβάτης επέστρεψε πολύ νωρίτερα από το αναμενόμενο, καθώς έκανε τον καλύτερο μπορούσε για να υπερασπιστεί τον τίτλο του . Ήταν μια εξαιρετικά γενναία προσπάθεια από τον πέντε φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή καθώς τερμάτισε δεύτερος στην γενική κατάταξη μόλις 20 βαθμούς πίσω απο τον Πρωταθλητή του 2017, Lucas Mahias .

Ο Anthony West τερμάτισε στην πέμπτη θέση, μπροστά από τον Tuuli, τον Morais, τον Luke Stapleford, τον Gino Rea και τον Smith που συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.