20 April 2024
WSBK 2021

Ο Jonathan Rea κέρδισε τον συναρπαστικό 2ο αγώνα στο Estoril – Αποτελέσματα

Ο τελευταίος αγώνας του 2ου γύρου στο Estoril ήταν γεμάτος ενθουσιασμό και ένταση καθώς ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) διεκδίκησε τη δεύτερη του νίκη στο Σαββατοκύριακο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha BRIXX WorldSBK) να έχει διπλή ποινή Long Lap για άκυρη εκκίνηση (Jump start), ενώ ο Redding μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα του αγώνα από την 1η στροφή.

Ο Jonathan Η Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) κατάφερε τελικά να φτάσει τον Reding και να δώσει μάχη για την νίκη μέχρι που πέρασε μπροστά. O Reding στο κυνήγι του Rea έκανε λάθος και έπεσε, ευτυχώς χωρίς να παρασύρει τον Rea και έτσι έχασε την ευκαιρία του βάθρου!

Ο Rea κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη στο Estoril, την τέταρτη του 2021 και την 103η στην καριέρα του!

Η πτώση του Redding επέτρεψε στον Chaz Davies (Team GoEleven) να τερματίσει στην 2η θέση.

Ο Razgatlioglu κατάφερε παρά το διπλό Long Lap να κερδίσει την τρίτη θέση και να κερδίσει το τρίτο βάθρο του Σαββατοκύριακου.

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) τερμάτισε στην τέταρτη θέση, τερματίζοντας 1,6 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Andrea Locatelli (Pata Yamaha με BRIXX WorldSBK) στην πέμπτη θέση. Ο Ιταλός πήρε το καλύτερο του αποτέλεσμα στο WorldSBK μέχρι στιγμής στην πρώτη του σεζόν.

Ο Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) κέρδισε την έκτη θέση με την BMW.

Ο Alvaro Bautista (Team HRC) ξεκίνησε από την 18η θέση στο grid και τερμάτισε στην έβδομη θέση, μπροστά από τον Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK).

Ο Eugene Laverty (RC Squadra Corse) ήταν ένατος με τον Τίτο Ραμπάτ (Barni Racing Team) να κλείνει την κορυφαία δεκάδα.