19 March 2024
MotocrossMXGP 2021

Ο Hakon Hosterhagen και η Fantic είναι παγκόσμιοι πρωταθλητές 125cc στο MX Junior στην Μεγαλόπολη – Nicholas Lapucci και Max Spies κέρδισαν στο GP του Lommel

Ο HAKON HOSTERHAGEN ΚΑΙ Η FANTIC ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΕΣ 125CC – NICHOLAS LAPUCCI ΚΑΙ MAX SPIES ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΣΤΟ GP ΤΟΥ LOMMEL

• Εξαιρετική τριπλή νίκη για την Fantic Factory Team Maddii
  • Hakon Hosterhagen και Fantic είναι World Champs στα 125cc
  • Ο Nicholas Lapucci και ο Max Spies GP κέρδισαν στο Lommel

Η Ελλάδα φιλοξένησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 125cc, όπου ο νεαρός Νορβηγός Hakon Osterhagen εκπροσώπησε την Fantic Factory Team Maddii, κάτω από υψηλές θερμοκρασίες 45 ° C που δοκίμασαν όλους τους νεαρούς αναβάτες σε ακραίες συνθήκες. Ο Χάκον ήταν ο ταχύτερος από τα προκριματικά, όπου πέτυχε  τον καλύτερο χρόνο.

Την Κυριακή ακολούθησαν δύο απίστευτα heats. Κανένας από τους αντιπάλους του δεν τον ανησύχησε,  και τελικά ο 17χρονος οδηγός ήταν ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης και νικητής και των δύο αγώνων. Ο Hakon Osterhagen και η Fantic στέφθηκαν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές 125cc χάρη σε δύο απίστευτες νίκες.

Ο τρίτος γύρος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος EMX250 πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 31 Ιουλίου  μαζί με το δεύτερο γύρο EMX2T. Αυτή τη φορά η κολασμένη αμμώδης διαδρομή του Lommel ήταν το σετ για τη δράση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Ο Lapucci και ο Spies έπρεπε να διατήρησουν την κόκκινη πινακίδα με τα Fantic 250XX.

Φθινοπωρινός καιρός καλωσόρισε τους αναβάτες αλλά η βροχή δεν επηρέασε το GP.

Ο Nicholas Lapucci βρήκε αμέσως τον καλύτερο αγωνιστικό του ρυθμό. Η απόδοση του Nicholas ήταν εξαιρετική και στην πραγματικότητα κατέκτησε μια απίστευτη pole position. Η έντονη προπόνηση, που ολοκλήρωσε η ομαδα πάνω στις αμμώδεις πίστες, έφεραν ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Η αρχή του 1ου σκέλους ήταν πολύ σταθερή και ο Nicholas μπόρεσε εύκολα να πάρει το προβάδισμα αμέσως μετά την εκκίνηση. Ο αναβάτης διαχειρίστηκε καλά όλους τους αντιπάλους που προσπάθησαν να του επιτεθούν, και κράτησε την πρώτη θέση μέχρι την καρό σημαία.

Ο Lapucci έκανε καλή εκκίνηση και στο 2ο σκέλος, και πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου γύρου. Παρά την τέλεια απόδοση, ο Nicholas έχασε το προβάδισμα κατά τη διάρκεια του αγώνα και κατατάχθηκε στη δεύτερη θέση.  Παρ ‘όλα αυτά, στέφθηκε νικητής του GP.

Με αυτά τα εκπληκτικά αποτελέσματα, ο Nicholas Lapucci επιβεβαίωσε ότι είναι ο ηγέτης της κατηγορίας του.

Ο Max Spies και ο Federico Tuani εκπροσώπησαν με υπερηφάνεια τη Fantic Team στο EMX2T. Ο δύο αναβάτες έφεραν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα: Στα προκριματικά ο Spies έγραψε τον ταχύτερο χρόνο, ενώ ο Tuani τον δεύτερο ταχύτερο.

Ένα άψογο ξεκίνημα για τον Tuani στο 1ο σκέλος του έδωσε το προβάδισμα, αλλά μετά τους πρώτους γύρους το άλλο μέλος της ομάδας της Fantic κατάφερε να είναι πιο γρήγορο και να πάρει την πρώτη θέση. Το φανταστικό δίδυμο τελείωσε το σκέλος με ένα αξέχαστο αποτέλεσμα.

Ο Tuani έκανε για άλλη μια φορά μια εξαιρετική εκκίνηση στο 2ο σκέλος, που του επέτρεψε να προηγηθεί. Στη συνέχεια μια πτώση κατά τον πρώτο γύρο του στοίχησε αρκετές θέσεις. Χάρη σε μια εκπληκτική ανάκαμψη ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Ο Federico ήταν πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη, αλλά δυστυχώς, έπεσε κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου και ο Spies ανέλαβε τα ηνία. Έτσι τελικά ο Spies ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, ενώ ο Tuani στο 3o.

Το επόμενο ραντεβού θα είναι σε μία εβδομάδα, στο Kegums (Λετονία).

Ο Marco Maddii δήλωσε στο τέλος του αγώνα: «Τι καταπληκτική μέρα! Η διπλή νίκη στο Lommel στις δυο κατηγορίες ήταν φανταστική και μας αντάμειψε για όλη τη σκληρή δουλειά. Ο Nicholas ήθελε πολύ να κερδίσει σε μια αμμώδη πίστα και είμαι πολύ χαρούμενος που τα κατάφερε. Ο Max ήταν επίσης εξαιρετικός. Λυπάμαι πολύ για τον Federico, ο οποίος έπεσε όταν ήταν κοντά στο να κερδίσει το σκέλος – άξιζε τη νίκη γιατί η απόδοσή του ήταν δυνατή. Ο Hakon ήταν εντυπωσιακός στην Ελλάδα; Κέρδισε σταθερά και τα δύο σκέλη και μας χάρισε το τρίτο τρόπαιο της σεζόν ».