ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥΠαν.Πρ.Ταχ. 2020

Ο Γιάννης Περιστεράς #41 διπλός Πρωταθλητής ΝΕΩΝ & SSP300

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Ο 15χρονος Γιάννης Περιστεράς αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ελλάδας 2020 και στις δύο κατηγορίες που συμμετείχε φέτος στο Ελληνικό Πρωτάθλημα HSBK, στην κατηγορία Supersport 300 και στην κατηγορία ΝΕΩΝ, με Yamaha R3.

Στον 3ο από τους 4 Αγώνες της χρονιάς με έναν αγώνα τακτικής πήρε τη 2η θέση που του εξασφάλισε τη βαθμολογική διαφορά ώστε να πάρει τον Τίτλο ακ΄’ομη κι αν δεν συμμετάσχει στον τελευταίο Αγώνα.

Το Σάββατο λοιπόν έγινε ο πρώτος από τους δύο τελευταίους Αγώνες της χρονιάς και ο 15χρονος οδηγός ξεκίνησε καλύτερα και από τις πολύ πιο δυνατές μοτοσυκλέτες των 100 ίππων της κατηγορίας Racing, με την οποία αγωνίστηκε μαζί και η SSP300 και η κατηγορία Νέων Οδηγών. Ο John#41 χωρίς να χρειάζεται να δώσει ιδιαίτερη μάχη, έμεινε στη δεύτερη θέση, πίσω από τον νικητή Γιώργο Γερακιανάκη και τερμάτισε με τους δύο Τίτλους – που έχασε πέρυσι μετά το σοβαρό τραυματισμό του – να συμπληρώνουν το αγωνιστικό βιογραφικό του.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ

“Ακολούθησα τις οδηγίες της ομάδας μου και έκανα αγώνα τακτικής, χωρίς να πάρω ούτε το παραμικρό ρίσκο. Αύριο θα προσπαθήσω για τη νίκη, αφού πετύχαμε το στόχο μας που ήταν οι Τίτλοι στις δύο κατηγορίες που συμμετέχουμε. Ευχαριστώ την ομάδα μου και τους χορηγούς μας για τη βοήθεια και εδώ και στην Ιταλία, όπου ολοκληρώσαμε τις φετινές μας υποχρεώσεις.”

Την προσπάθεια υποστηρίζουν οι: REPSOL Petrolmak S.A., Yamaha ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, Γαλακτοποιήματα Πάτσης, Akrapovic, DNA Filters, TECNO MOTO Performance, SHOEI, KARASSULIS International Transport, Rider Repair Graphics, Peristeras Tyres, Pirelli – INTRAMOTO.