MotoGP 2017

Ο Dovizioso κάνει μια εντυπωσιακή νίκη στο Silverstone

Ο Andrea Dovizioso (Ducati) έγινε ο πρώτος οδηγός που έχει κερδίσει τέσσερις αγώνες αυτή τη σεζόν!

Ο Dovi έκανε μια εντυπωσιακή νίκη στο Βρετανικό GP, ανεβαίνοντας για 4η φορά φέτος στο βάθρο με τον Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP) δεύτερο, οπού προσπάθησε να του επιτεθεί στο τελευταίο γύρο, αλλά χωρίς να καταφέρει να κερδίσει, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) οπού οδήγησε τον αγώνα από την αρχή και για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μέχρι τους τρεις γύρους πριν το τέλος!

Ο μέχρι πριν τον αγώνα πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Marc Marquez, εγκατέλειψε τον αγώνα στον 13ο γύρο ενώ βρισκόταν στην 3η θέση, όταν το Honda του «παρέδωσε» και έβγαλε καπνούς ο κινητήρας, με αποτέλεσμα να μείνει έκτος βαθμολογίας και να είναι τώρα 9 βαθμούς πίσω από τον πρώτο Dovi!

Ήταν ο Rossi που έστριψε πρώτος σε αυτό τον αγώνα, ξεκινώντας από την δεύτερη θέση της εκκίνησης και με μια φοβερή απόδοση άρχισε να χτίζου μια διαφορά που έφτασε και στο 1,5 δευτερόλεπτο!
Πίσω από τον «γιατρό», μάχη για πολλούς γύρους έδωσαν σε ένα τρενάκι οι Marquez, Cal Crutchlow (LCR Honda), Viñales, και Dovizioso, που κράτησε μέχρι το τέλος, μια μάχη που έδωσε θέαμα και προσπεράσεις, καθώς και αγωνιά! Την μάχη των 4 πίσω κέρδισε ο Dovi, που γρήγορα έφτασε τον “γιατρό» και πήρε την πρώτη θέση που κράτησε άνετα, παρά την πίεση,  μέχρι την καρό σημαία!

Ο Cal Crutchlow τελικά τερμάτισε στην 4η θέση, και ήταν πρώτος ανάμεσα στους οδηγούς των ανεξάρτητων ομάδων!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Jorge Lorenzo (Ducati)  οπού είχε ένα καλό αγώνα και τερμάτισε 3,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή ομόσταυλό του! Την κορυφαία εξαδα συμπλήρωσε ο Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), μπροστά από τον Dani Pedrosa (Repsol Honda), που φάνηκε να είχε δυσκολίες όλο το Σαββατοκύριακο.

Ο Scott Redding (Octo Pramac Racing) έδειξε καλό ρυθμό μέσα «στο σπίτι», τερματίζοντας στην 8η θέση μπροστά από τον Alex Rins (Team Suzuki Ecstar) και τον Alvaro Bautista (Team Pull & Bear Aspar), που ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Ο Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing) ήταν εξαιρετικά εντυπωσιακός με την KTM, κερδίζοντας την 11η θέση, έχοντας μια παράξενη και ατυχή πτώση ακριβώς μετά τον τερματισμό. Ο Τίτο Ραμπάτ (EG 0,0 Marc VDS) τον ακολούθησε τερματίζοντας στην 12η θέση, με τους Karel Abraham (Team Pear & Bear Aspar), τον Hector Barbera και τον Loris Baz, να κλείνουν την κορυφαία και βαθμολογούμενη δεκαπεντάδα.

Ο Iannone είχε μια πτώση στον 17ο γύρο και ενώ ήταν στην 13η θέση, παρασέρνοντας και τον Danilo PETRUCCI που ήταν μπροστά του!