27 April 2024
WSBK 2021

O Booth-Amos κέρδισε τον συναρπαστικό 2ο αγώνα WorldSSP300 στο Aragon

Στον 2ο συναρπαστικό αγώνα Supersport 300 στο MotorLand Aragon για τον γύρο Pirelli Aragon, νικητής ήταν ο Tom Booth-Amos (Fusports – RT Motorsports από την SKM Kawasaki) για την πρώτη νίκη του 2021

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Unai Orradre (Yamaha MS Racing), αν και ο Ισπανός πέρασε τη γραμμή τερματισμού πρώτος, τιμωρήθηκε με ποινή μιας θέσης για υπέρβαση των ορίων πίστας στον τελικό γύρο. Αυτό σήμαινε ότι υποβιβάστηκε στη δεύτερη θέση, μπροστά από τον συμπατριώτη του Adrian Huertas (MTM Kawasaki) που με την τρίτη θέση, έκλεισε το βάθρο του αγώνα.

Ο Yuta Okaya (MTM Kawasaki) τερμάτισε στην τέταρτη θέση, με την Ana Carrasco (Kawasaki Provec WorldSSP300) στην πέμπτη θέση μετά από ένα έντονο σαββατοκύριακο επιστροφής μετά από τραυματισμό που υπέστη στις δοκιμές το 2020.

Ο Ton Kawakami (AD78 Team Brasil by MS Racing) τερμάτισε στην έκτη θέση, μόλις 0,020 δευτερόλεπτα μακριά από την Carrasco, αλλά και μόλις 0,056s μπροστά από τον Hugo de Cancellis (Prodina Team WorldSSP300) στην έβδομη θέση και τον Γάλλο αναβάτη Samuel di Sora (Leader Team Flembbo) στην όγδοη.

Ο Bruno Ieraci (Machado CAME SBK) τερμάτισε στην ένατη θέση με τον Meikon Kawakami (AD78 Team Brasil από MS Racing) να ολοκληρώνει τους πρώτους δέκα.

Ταχύτερος γύρος από τον Meikon Kawakami (AD78 Team Brasil MS Racing) με 2’06.316s που είναι και Νέο ρεκόρ γύρου