19 April 2024
NEA

Nίκη για το Marquez στο German GrandPrix και πρώτη θέση στη βαθμολογία του MotoGP

O Marc Marquez (Repsol Honda RC213V) κέρδισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα του MotoGP, κατά τη διάρκεια του Γερμανικού Grand Prix που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Sachsenring, Η νίκη αυτή έδωσε στον 20χρονο  Marquez και την 1η θέση στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος με 138 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Dani Petrosa (Repsol Honda RC213V) με 136 βαθμούς.

Marquez(1)

Ο Marquez αν ξεκίνησε από την pole position, για τρίτη φορά φέτος, αμέσως μετά την εκκίνηση βρέθηκε στην 4η θέση της κατάταξης μέχρι τον 6ο γύρο, καθώς τα ελαστικά του δεν είχαν τη βέλτιστη θερμοκρασία. Μετά τον 6ο γύρο που ο Marquez πέρασε στην 1η θέση άνοιξε τη διαφορά και μέχρι το 15ο γύρο βρίσκονταν 2,3 δευτερόλεπτα εμπρός από τον Crutchlow, ο οποίος είχε προσπεράσει τον Rossi. Ο Marquez κατάφερε και διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας μέχρι και τον τελευταίο γύρο παρόλο που ο Crutchlow μείωνε τη διαφορά γύρο με το γύρο. Οι τελευταίοι γύροι χαρακτηρίστηκαν από μεγάλη ένταση αλλά τελικά ο Marquez κατάφερε να περάσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού έχοντας διαφορά 1.559 δευτερολέπτων.

Marquez(2)

Άτυχος στάθηκε ο Dani Pedrosa (Repsol Honda RC213V), ο οποίος μετά από  έξοδο που είχε στα προκριματικά του Σαββάτου έσπασε την αριστερή του κλείδα. Ο 27χρονος αναβάτης της Repsol Honda μεταφέρθηκε με ελικόπτερο για περαιτέρω εξετάσεις στο νοσοκομείο του Chemnitz. Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των 125 και 250 κ.έκ. μετά τις εξετάσεις πήρα το πράσινο φως από τους γιατρούς να συμμετέχει στον αγώνα, αλλά λίγο πριν την εκκίνηση ένιωσε ζάλη και είχε χαμηλή αρτηριακή πίεση, γεγονός που οδήγησε το ιατρικό προσωπικό του αγώνα να αποφασίσει ότι δεν ήταν σε καλή σωματική και φυσική κατάσταση για να ξεκινήσει τον αγώνα.

Marquez(3)

O νικητής του αγώνα Marc Marquez δήλωσε: “Είμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη αυτή. Ήταν πολύ σημαντικό να κάνω ένα καλό αγώνα κάτω από αυτές τις δύσκολες συνθήκες χωρίς το Dani να συμμετέχει στον αγώνα. Του εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να επιστρέψει σύντομα στην αγωνιστική δράση.  Σίγουρα το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό καθώς συγκέντρωσα όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς. Το γερμανικό grand prix ήταν μία πολύ καλή εμπειρία και πρέπει να είμαστε χαρούμενοι για τη σημερινή μας νίκη, σε μία πίστα που δεν σου επιτρέπει να ξεκουραστείς καθόλου. Ό επόμενος αγώνας το Αμερικανικού MotGP στη Laguna Seca,θα είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας για μένα αφού δεν έχω οδηγήσει ποτέ σε αυτή την πίστα. Θα ξεκινήσω προσεκτικά και γύρο με το γύρο θα προσπαθήσω να ανεβάσω το ρυθμό μου.”