3 May 2024
MotoGP 2016

MotoGP: Ο Jorge Lorenzo παίρνει μια άνετη νίκη στο Le Mans – Φωτογραφίες

Ο Lorenzo έκανε μια άνετη νίκη , ξεκινώντας από την pole position, τερματίζοντας χωρίς να χάσει ούτε μια στιγμή την πρώτη θέση, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας!

25-maverick-vinales-esp-46-valentino-rossi-ita-99-jorge-lorenzo-esp_gp_8574.gallery_full_top_fullscreen-(1)Η Yamaha έκανε το 1-2 ενώ καταστροφικός αγώνα για την Ducati, όπως και για τον Marquez, με μεγάλο κερδισμένο τον Maverick Viñales

Ο Jorge Lorenzo (Yamaha MotoGP Movistar) είχε την pole μπροστά από τον επικεφαλή της βαθμολογίας Marc Marquez (Repsol Honda Team) και τον Andrea Iannone (Ducati Team).

_gp_2310.gallery_full_top_fullscreenΟ Lorenzo έκανε ένα τέλειο ξεκίνημα στρίβοντας πρώτος μένοντας στην κορυφή μέχρι την καρό σημαία, χωρίς να απειληθεί καθόλου!
Ο Marquez έκανε άσχημη εκκίνηση χάνοντας θέσεις, ενώ ο Dovi βρέθηκε μπροστά από τις πίσω σειρές. Ο Marquez, Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3), Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) βρέθηκαν όλοι μαζί με τους Aleix Espargaro (Team Suzuki Ecstar) και Bradley Smith ( Monster Yamaha Tech 3).

46-valentino-rossi-ita_gp_2843.gallery_full_top_fullscreenΣτον πρώτο κιόλας γύρο ο Lorenzo ήταν μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τον 2ο Dovizioso και Iannone.

Έχοντας ξεκινήσει την τελευταία θέση στο grid, ο Loris Baz (Avintia Racing) ανέβηκε στην 17η με τους οπαδούς του να τον επευφημούσαν σε κάθε πέρασμα του , προτρέποντας τον Γάλλο να  κάνει το καλύτερο.

Στον 4ο γύρο ο Rossi βελτίωσε το ρυθμό του, πηγαίνοντας μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα από τον αντίπαλό του Marc Marquez που ήταν ακριβώς μπροστά του. Στον 7ο γύρο ο Iannone έπεσε στη στροφή 8. Την πτώση του Iannone ακολούθησε αμέσως μετά ο Cal Crutchlow (LCR Honda), ο οποίος έπεσε για τέταρτο αγώνα φέτος. Ένα γύρο αργότερα, έπεσε και ο Tito Rabat (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS). Ο Iannone ξαναμπήκε στον αγώνα αλλά αργότερα εγκατέλειψε.

29-andrea-iannone-ita__gp_2459.gallery_full_top_fullscreenΣον 13ο γύρο ο Rossi πέρασε μπροστά από τον Marc Marquez, και τον Dovi ανεβαίνοντας στην 2η θέση.

Στον 16ο γύρο  στη στροφή 7 ο Andrea Dovizioso και ο Marc Marquez είχαν μια περίεργη και πανομοιότυπη πτώση  – σαν να βλέπαμε συγχρονισμένο χορό – την ίδια στιγμή. Δεν υπήρξε καμία επαφή μεταξύ τους, απλά και οι δύο έχασαν το μπροστινό ταυτόχρονα. Μετά την διπλή πτώση ο Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) ανέβηκε στην 3η θέση για πρώτη φορά στο MotoGP,  και ο Lorenzo πήρε το προβάδισμα πρωτάθλημα.

25-maverick-vinales-esp_gp_9918.gallery_full_top_fullscreenΟι πτώσεις συνεχίστηκαν και σύντομα ο Marc Marquez ήταν στην 13η θέση,  που συνέχισε τον αγώνα παρόλο που του έλειπε ένα μεγάλο κομμάτι του φέρινγκ του.

Ο Lorenzo, με 7.8 δευτερόλεπτα μπροστά με πέντε γύρους να απομένουν , έκανε τον δικό του αγώνα.

Ήταν μια ημέρα γιορτής για την Suzuki και για τον Viñales, τον Ισπανό που κέρδισε το πρώτο του βάθρο στη μεγάλη κατηγορία. Αυτό το βάθρο του Viñales, είναι το πρώτο για Suzuki, από το 2008 στην Τσεχία.

99-jorge-lorenzo-esp_gp_9901_0.gallery_full_top_fullscreenΗ Νίκη αυτή του Lorenzo με τον συνδυασμό της πτώσης του Marquez τον φέρνει στην κορυφή του πρωταθλήματος με 90 βαθμούς, Ο Marquez είναι τώρα δεύτερος με 85 βαθμούς ενώ ο Rossi παραμένει τρίτος έχοντας μειώσει την διάφορα του στους 12 βαθμούς πίσω από τον Lorenzo.

Ο Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) δεν ήταν σε θέση να κλείσει την διαφορά του με τον Viñales παρά τις προσπάθειές του και τερμάτισε στην τέταρτη Θέση.
26-dani-pedrosa-esp-41-aleix-espargaro-esp_gp_3034.gallery_full_top_fullscreenΟ Pol Espargaro ήταν και πάλι ο ταχύτερος αναβάτης Ανεξάρτητης Ομάδας τερματίζοντας στην 5η θέση μπροστά από τον αδελφό του Aleix Espargaro (Team Suzuki Ecstar), που έκλεισε την πρώτη εξάδα

Ο Danilo Petrucci (Octo Pramac Yakhnich), Hector Barbera (Avintia Racing), Alvaro Bautista (Aprilia Racing Team Gresini) και Stefan Bradl (Aprilia Racing Team Gresini) ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.  Από τους 21 αναβάτες στο grid, 13 τερμάτισαν τον αγώνα.

43-jack-miller-aus_gp_2331.gallery_full_top_fullscreenΉταν ένας αγώνας γεμάτος πτώσεις που ίσως μα απασχολήσουν τις επόμενες ήμερες, ψάχνοντας τους λογούς για όλες αυτές τις πτώσεις.

Επόμενος αγώνας στο Mugello στις 22 Μαΐου 2016.