24 April 2024
motoGP 2013

MotoGP: Marc Marquez ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ στην Αμερική

Ο Marc Marquez έγινε ο νεαρότερος νικητής σε αγώνα MotoGP  θριαμβεύοντας στον εναρκτήριο αγώνα MotoGP της νέας Αμερικάνικης πίστας!

93marquez4ng_0091_original

Το Σάββατο, 20χρονος  Marquez πήρε τη σκυτάλη από τον παγκόσμιο πρωταθλητή  Freddie Spencer ως ο νεαρότερος που κέρδισε pole position στη μεγάλη κατηγορία. Σήμερα έγινε και ο νεότερος νικητής MotoGP!

motogp,race_s5d6674_original

Καθώς τα κόκκινα φώτα έσβησαν στο νέο Circuit of the Americas ο  Pedrosa πήρε το  προβάδισμα, ενώ ο Lorenzo έκανε κακή εκκίνηση έμεινε αρκετά πίσω στην Δεύτερη θέση «πετάχτηκε» ο Stefan  Bradl μπροστά από τον  Marquez, που όμως επιτέθηκε αμέσως και πήρε την δεύτερη θέση πίσω από τον συμπατριώτη του. Ο Lorenzo και ο Cal  Crutchlow ήταν ακριβώς πίσω μπροστά από τον Rossi.

93marquez,motogp,race_s1d4867_original

Για πάρα πολλούς γύρους ο Pedrosa οδήγησε τον αγώνα με τον Marquez κολλημένο στην ρόδα του. Στον 13ο γύρο ο Marquez  βούτηξε στο εσωτερικό της Κ7και πέρασε τον  Pedrosa και έμεινε μπροστά μέχρι την καρό σημαία χωρίς να κινδυνέψει καθόλου. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο  Lorenzo πίσω από τον Pedrosa.

99lorenzo,fp2,motogp_s1d7614_original

Ο Crutchlow ήταν περισσότερο από ικανοποιημένος με την τέταρτη θέση  μπροστά από τον Bradl και Rossi.

35crutchlow,nmotogp_s1d7856_original 06bradl,motogp_s1d5595_original 46rossi,motogp_s1d7639_original

Στην 7η θέση ο Andrea Dovizioso με την Ducati μπροστά από τον Alvaro Bautista όπου έδωσαν μια σκληρή μάχη μεταξύ τους και προσπέρασαν αρκετές φορές ο ένας τον άλλον με τελικό νικητή τον Ιταλό.  Κορυφαίος Αμερικανός αναβάτης ήταν ο Nicky Hayden στην 9η θέση και με  τον Iannone να κλείνει την πρώτη δεκάδα.

26pedrosa,93marquez,99lorenzo,motogp,race_s5d7072_original 04dovizioso,fp1,motogp_s1d5885_original

Πρώτη  CRT, αυτή του Aleix Espargaro στην 11η θέση, μπροστά από δύο αναβάτες με  πρωτότυπες μοτοσικλέτες!

Το επόμενο MotoGP συνεχίζεται στη Jerez στην Ισπανία σε δύο εβδομάδες.