28 March 2024
motoGP 2014

MotoGP: 7 στα 7 ο MARQUEZ στην Ισπανία σε έναν ανεπανάληπτο αγώνα!

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα ίσως τον καλύτερο για φέτος νικητής και πάλι ο Marquez κάνοντας το απόλυτο 7 στα 7!93marquez,gpcatalunya_ds-_s5d8977_original

Μέχρι τον τελευταίο γύρο κράτησε η αγωνία για το ποιος θα πάρει την καρό σημαία με τελικό νικητή τον MARQUEZ που κινδύνεψε λίγες στροφές πριν τον τερματισμό, με πτώση  από τον ομόσταυλό του, Dani PEDROSA που τον ακούμπησε στον πίσω τροχό, με αποτέλεσμα να κοντέψει να πέσει και ο ίδιος και την ιδία ώρα έχασε και την δεύτερη θέση από τον Γιατρό που ερχόταν πίσω του!

26pedrosa,93marquez,gpcatalunya_ds-_s5d8504_slideshow_169
Οι μάχες και οι εναλλαγές πολλές που πραγματικά πρόσφεραν θέαμα ανάλογο του κύρους του MotoGP, με πρωταγωνιστές τον Γιατρό που οδήγησε τον αγώνα για το μεγαλύτερο κομμάτι αφού μετά την πολύ καλή εκκίνηση που έκανε, έκανε γρήγορα την επίθεση του και βρέθηκε στην πρώτη θέση.

2rossi46-q
Από την αρχή σχηματίστηκε ένα τρενάκι 5 οδηγών, Valentino ROSSI, Marc MARQUEZ, Dani PEDROSA, Jorge LORENZO και Stefan BRADL, αλλάζοντας θέσεις από 2 έως 4 πολύ συχνά μέχρι να αρχίζει να ξεκαθαρίζει η κατάσταση, οπού ο LORENZO έμεινε λίγο ποιο πίσω με τον BRADL να μένει σταθερά ποιο πίσω στην 5η θέση οπού και τερμάτισε!
Η νίκη είναι η 100η  για την Honda στη σύγχρονη εποχή των τετράχρονων.

lorenzo-7-r2
Επίσης για τον Marquez ήταν μια ιστορική νίκη καθώς την ίδια ημέρα νωρίτερα ο αδελφός του, Alex Marquez πηρέ την νίκη σταMoto3και αυτό είναι η πρώτη φορά που δυο αδέλφια κερδίζουν αγώνες Grand Prix την ίδια ημέρα στα 65 χρόνια GP.

O  Aleix Espargaro τερμάτισε στην έκτη  θέση μόλις κάτω από δύο δευτερόλεπτα μπροστά από τον αδελφό του Pol Espargaro, που τερμάτισε στην 7η.

06bradl,gpcatalunya_ds-_s5d6038_original

Η πρώτη δεκάδα συμπληρώνεται από Andrea Dovizioso, Andrea Iannone και Bradley Smith.

Ο Karel Abraham είχε πτώση από νωρίς, επίσης πτώση είχε και ο Mike Di Meglio έπεσε προς το τέλος και στις κίτρινες σημαίες που βγήκαν ήταν και οι προσπεράσεις των Marquez και Pedrosa στον Rossi αλλά αμέσως υπαναχώρησαν σηκώνοντας το χέρι παραχωρώντας την θέση στον Γιατρό.