motoGP 2012

MotoGP: Ο Stoner κάνει έξι στα έξι στην Αυστραλία – Πρωταθλητής στέφθηκε ο Lorenzo!

Έξι στα έξι έκανε ο Stoner στο Philip Island ενώ ο Jorge  πανηγύρισε τον παγκόσμιο τίτλο 2012 στην  μεγάλη κατηγορία , τον δεύτερο τίτλο του στο MotoGP και τον 4ο συνολικά στην καριέρα του.

Οι Αυστραλοί θεατές πανηγύρισαν την  άνετη νίκη του Casey Stoner μέσα στο Philip Island. Ο Αυστραλός   έπειτα από μέτρια εκκίνηση άρχισε τους γρήγορους γύρους. Μετά την πτώση του Pedrosa πήρε κεφάλι στον αγώνα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του κατακτώντας τη

νίκη. Ο Stoner ήθελε πολύ αυτήν τη νίκη για να αποχαιρετήσει με τον καλύτερο τρόπο

τους συμπατριώτες του και την αγαπημένη του πίστα.

Ο Dani Pedrosa έκανε τέλειο πρώτο γύρο αφού κατάφερε να περάσει τον Jorge Lorenzo που πήρε την εκκίνηση, τον οποίο μάλιστα πέρασε και ο Casey Stoner. O Pedrosa όμως έκανε το λάθος στο δεύτερο γύρο , άνοιξε τη γραμμή του και έχασε τον πίσω τροχό της Honda και έτσι σήμανε το τέλος για αυτόν και κάθε ελπίδας του για το πρωτάθλημα.

Στο βάθρο του Philip Island κατάφερε να ανέβει ο Cal Crutchlow. Ο Βρετανός έμεινε στην αρχή του αγώνα μαζί με τους υπόλοιπους δορυφορικούς αναβάτες των Yamaha και Honda, Dovizioso, Bradl και Bautista, στη συνέχεια όμως πήρε κεφάλι σε αυτήν τη μάχη και άρχισε να φτιάχνει μια διαφορά. Ο ρυθμός του ήταν πολύ καλύτερος από τους υπόλοιπους και τελικά έπειτα από έναν μοναχικό αγώνα στην 3η θέση και πήρε το δεύτερο φετινό του βάθρο.

Μάχη είχαμε για την 4η θέση μεταξύ των Stefan Bradl, Andrea Dovizioso και AlvaroBautista. Επικρατέστερος σε αυτήν τη μάχη ήταν ο Ιταλός αναβάτης της Monster Yamaha Tech3 ο οποίος άντεξε στην πίεση των δύο νεαρών αναβατών της Honda και πήρε την 4η θέση. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Alvaro Bautista και Stefan Bradl οι οποίοι χάρισαν θέαμα μαζί με τον Dovizioso. Οι αναβάτες της εργοστασιακής Ducati, Valentino Rossi και Nicky Hayden έμειναν μαζί σε όλο τον αγώνα και τερμάτισαν στην 7η και 8η θέση, ενώ στην 9η θέση βρέθηκε ο Karel Abraham. Μάχη είχαν οι αναβάτες του Aspar για την 10η θέση με τον Aleix Espargaro να αφήνει πίσω του τον Randy De Puniet.

Επόμενος και τελευταίος αγώνας της χρονιάς σε δύο εβδομάδες στην Βαλένθια.