26 April 2024
MotoEMotoGP 2019

MotoE: Ο Mike Di Meglio, κέρδισε τον βρόχινο αγώνα στην Αυστρία

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής 125cc του 2008, Mike Di Meglio, κέρδισε τον 2ο αγώνα της κατηγορίας  MotoE, μετατρέποντας την pole position σε νίκη για τον 2ο γύρο του Παγκόσμιου Κυπέλλου MotoE στο Grand Prix της Αυστρίας.

Ο αγώνας των 5 γύρων ήταν συναρπαστικός αφού οι μάχες στο βρεγμένο κράτησαν την αγωνία ψηλά με τις πτώσεις να παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο  Xavier Simeon, ενώ το βάθρο έκλεισε ο Bradley Smith!

Ο Alex de Angelis τερμάτισε στην 4η θέση, αφού έχασε στο τέλος το βάθρο από τον Smith, ενώ ο Matteo Ferrari τερμάτισε 5ος , μπροστά από τον βετεράνο Sete Gibernau που έκλεισε εντυπωσιακά την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση τέλειωσε τον αγώνα ο Josh Hook, μπροστά από τον Jesko Raffin, ενώ την κορυφαία δεκάδα συμπλήρωσε το Ιταλικό δίδυμο των Canepa και Lorenzo Savadori.

Ο Niki Tuuli, ο οποίος κέρδισε το πρώτο αγώνα στο Sachsenring, είχε πτώση στον πρώτο γύρο και τερμάτισε 15ος.