18 April 2024
MotoGP 2019

Moto3: O Tony Arbolino κερδίζει τον αγώνα στο Mugello πάνω στο νήμα

O Tony Arbolino κατέκτησε την πρώτη νίκη της καριέρας του, μέσα στο σπίτι του στο Ιταλικό Grand Prix της κατηγορίας Moto3.

O Tony Arbolino κατάφερε και μετέτρεψε την pole position σε νίκη μόλις στα τελευταία μέτρα του αγώνα, κερδίζοντας τον Lorenzo Dalla Porta πάνω στο νήμα, με διαφορά μόλις 0.029s!

O Lorenzo Dalla Porta οδήγησε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με φοβερή απόδοση και φανταστικές όσο και θεαματικές προσπεράσεις, έχασε στην τελική ευθεία από τον poleman και έμεινε στην δεύτερη θέση!

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ισπανός Jaume Masia, που ξεκίνησε από την 12η θέση, σπάζοντας την Ιταλική κυριαρχία στο Mugello!

4ος τερμάτισε ο Nicolo Antonelli (SIC58 Racing Team) που ξεκίνησε από την 18η θέση, μπροστά από τον Dennis Foggia και τον John McPhee που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα!

Ο ηγέτης του πρωταθλήματος, Aron Canet, τερμάτισε στην 7η θέση, και διατηρεί το προβάδισμα στο πρωτάθλημα με διαφορά τριών βαθμών από τον Dalla Porta και 13 από τον Antonelli.

Ο Tatsuki Suzuki (SIC58 Racing Team) τερμάτισε όγδοος, μπροστά από Celestino Vietti (Sky Racing Team VR46) και Darryn Binder ολοκληρώνοντας την πρώτη δεκάδα.