18 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο Tatsuki Suzuki κέρδισε την pole position στο Mugello  – Αποτελέσματα – Χρόνοι

Ο Tatsuki Suzuki κέρδισε την pole position του ιταλικού Grand Prix, για τον έκτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Moto3 του 2021.

Ο Ιάπωνας αναβάτης του SIC58 Squadra Corse, κέρδισε την δεύτερη pole της σεζόν, αφού πέρασε πρώτα από το Q1, εξέπληξε όλους στον τελικό γύρο, σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:56.001 και περνώντας σχεδόν μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τους Pedro Acosta (KTM Ajo) που τέλειωσε 2ος και Gabriel Rodrigo (Gresini), που έκλεισε την πρώτη σειρά εκκίνησης στην 3η θέση.

Ο Dennis Foggia (Leopard) ανοίγει τη δεύτερη σειρά, μπροστά από τον Jaume Masia (KTM Ajo) και τον Jeremy Alcoba (Gresini), κλείνοντας την κορυφαία εξάδα.

Από την 7η θέση θα ξεκινήσει ο Romano Fenati (Max Racing Team), μπροστά από τους Niccolò Antonelli (Avintia) και John McPhee.

Ο Ayumu Sasaki (Tech3 KTM) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Ένα τρομακτικό ατύχημα είχαμε στο τελευταίο γυρο με εμπλοκή τριών αναβατών, τον Ελβετό Jason Dupasquier , τον Ayumu Sasaki και τον Jeremy Alcoba, με αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία μόλις λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Οι Jeremy Alcoba και ο Ayumu Sasaki είναι εντάξει, ενώ ο Jason Dupasquier, αφού έλαβε τις πρώτες βοήθειες στην πίστα, μεταφέρθηκε με το ελικοπτέρου απευθείας από την πίστα στο τοπικό νοσοκομείο για να εξεταστεί ποσό σοβαρή είναι η κατάσταση του.