MotoGP 2020

Moto3: Ο Raúl Fernández κερδίζει στην Valencia τον πρώτο του αγώνα

Σε στεγνή πίστα και μια θερμοκρασία 18ºC έδωσαν τον αγώνα τους οι αναβάτες της Moto3 στην Valencia σήμερα.

Τον αγώνα κέρδισε ο Raúl Fernández, κάνοντας την πρώτη νίκη της καριέρας του, χωρίς να απειληθεί από κανέναν μετα τους πρώτους γύρους, αφού κατάφερε και ξέφυγε από τους υπολοίπους χτίζοντας μια διαφορά ασφάλειας!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σέρτζιο Γκαρσία, μπροστά από τον Ιάπωνα Αϊ Ογκούρα, ο οποίος έκλεισε το βάθρο κερδίζοντας τον Αρμπολίνο στο τέλος του αγώνα, που αρκέστηκε στην 4η θέση!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Binder, μπροστά από ένα εξαιρετικό Carlos Tatay που πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στην 7η θέση τερμάτισε ο  Nepa , μπροστά από τον Alcoba (8ος), Salac (9ος) και τον Sasaki (10ος).

Στο 2ο γυρο με «highside» στη στροφή 4 έπεσε ο Vietti και πήρε μαζί του τον Alonso Lopez, σε ένα περιστατικό που επίσης επηρέασε τον πρωτοπόρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, Albert Arenas, τον οποίο χτύπησε τη μοτοσικλέτα του Lopez και του έσπασε το δεξιό στήριγμα της εξάτμισης και το μαρσπιέ, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει, μπαίνοντας στα πιτ για να επισκευάσει την μοτοσυκλέτα του!

Ο Arenas μπήκε ξανά μετα από τρεις γύρους αλλά τελικά βγήκε από τον αγώνα με μαύρη σημαία για “ανεύθυνη οδήγηση”.

Ένας καταστροφικός αγώνας και για τους, John McPhee, που έπεσε ενώ ήταν 10ος, όσο και για τους δύο οδηγούς της SIC58 Squadra Corse, τον Tatsuki Suzuki και τον Niccolo Antonelli, οι οποίοι έπεσαν σε δύο ξεχωριστά περιστατικά με λιγότερους από δέκα γύρους για να φτάσουν στην καρό σημαία. Και ήταν επίσης μια άσχημη μέρα για τον Jaume Masia, ο οποίος είχε επίσης πτώση!

Παρά το μηδέν του σήμερα, ο Albert Arenas διατηρεί το προβάδισμα στη Moto3 με μόλις 3 βαθμούς, αφού έχει τώρα 157 βαθμούς μπροστά από τον Ai Ogura που έχει 154 βαθμούς.