20 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο Pedro Acosta συνεχίζει την κυριαρχία του με νίκη στην Jerez

Ένας καταπληκτικός Pedro Acosta κέρδισε το Ισπανικό Grand Prix στην κατηγορία Moto3, τον τέταρτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2021.

Ένας ακόμα συναρπαστικός αγώνας της μικρής κατηγορίας ήταν αυτός σήμερα στην Jerez με νικητή το rookie Pedro Acosta, το νέο αστέρι που έχει προβάλει φέτος στο στερέωμα των αγώνων Grand Prix.

Ξεκινώντας από την 13η θέση στην σχάρα εκκίνησης ο Pedro Acosta, έκανε ένα καταπληκτικό αγώνα και πηρέ την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην πρώτη του σεζόν στην Moto3 και το 4ο συνεχόμενο βάθρο του στους πρώτους τέσσερεις αγώνες της χρονιάς!

Ο Acosta γίνεται ο νεότερος αναβάτης στην ιστορία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που κέρδισε τρεις συνεχόμενους αγώνες.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Romano Fenati, ενώ το βάθρο έκλεισε ο εκπληκτικός Jeremy Alcoba, ο οποίος έκανε ι δύο πέναλτι κάνοντας 2 μεγάλους γύρους.

Εάν βάθρο που κρίθηκε στις τελευταίες στροφές, αφού οι Deniz Oncu , Leume Masia, και Darryn Binder που ήταν στην μάχη για το βάθρο είχαν μια επαφή μεταξύ τους με πτώσεις και τους έριξε εκτός αναγκάζοντας τους να τερματίσουν στην 21η , 22η και 23η θέση αντίστοιχα!

Τέταρτος ήταν ο Andrea Migno, ο οποίος με το Honda of Team Snipers προηγήθηκε των Ayumu Sasaki (KTM Tech 3), Carlos Tatay (KTM Avintia), Jason Dupasquier (KTM PruestelGP) και του Niccolò Antonelli (KTM Avintia).

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισε ο Ten Xavier Artigas (Honda Leopard) και ο Ryusei Yamanaka (KTM PruestelGP).