20 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα ξεκινώντας από το pit lane, στο Κατάρ 2

Ο δεύτερος αγώνας της σεζόν για την κατηγορία Moto3 έγινε και πάλι στο Κατάρ για το 2021.

Η Moto3 είναι μια κατηγορία άπου προσφέρει το περισσότερο θέαμα, με μάχες που κόβουν την ανάσα, σε κάθε γυρο, από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό με πάρα πολλούς οδηγούς να διεκδικούν την νίκη!

Ο αγώνας ξεκίνησε με 7 οδηγούς να έχουν τιμωρηθεί λόγω ανεύθυνης οδήγησης κατά τη δεύτερη ελεύθερη προπόνηση και εκκίνησαν από το pit lane. Αυτοί ήταν οι: Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo), Romano Fenati (Max Racing Team), Dennis Foggia Leopard Racing), Sergio Garcia (GASGAS), Stefano Nepa (BOE Owlride), Deniz Öncü (Red Bull KTM Tech 3) και Riccardo Rossi (BOE Owlride).

Νικητής του δευτέρου αγώνα της σεζόν για το 2021 ήταν ο Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo) που ξεκίνησε από τα pit lane και κατάφερε μόλις στην δεύτερη συμμετοχή του στην Moto3 να πάρει την νίκη, μετα την 2η θέση του στον πρώτο και παρθενικό αγώνα στην κατηγορία.

Ο 16χρονος Pedro Acosta είναι ο πρώτος νικητής της Moto3 που ξεκίνησε από τα pitlane!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Darryn Binder , μπροστά από τον Niccolò Antonelli (Avintia) που έκλεισε το βάθρο!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Andrea Mingo, μπροστά από τον  Kaito Toba (CIP),  και τον Izan Guevara (GASGAS) που έκλεισε την κορυφαία εξάδα στο Κατάρ!

Ο Ayumu Sasaki (KTM Tech3) τερμάτισε στην έβδομη θέση μπροστά από τους Ryusei Yamanaka (PruestelGP) και τον poleman Jaume Masia (KTM AJO). Ο Romano Fenati (Max Racing Team) ολοκλήρωσε τους πρώτους δέκα.

Αρκετοί οδηγοί είχαν πτώσεις λόγω επαφών στο όριο των κανονισμών. Ένα περιστατικό από αυτά ήταν προς το τέλος όταν ο Alcoba έχασε τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας λόγω μιας επαφής και χτύπησε τον McPhee.