25 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα στο Sachsenring – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta κερδίζει έναν ακόμα συναρπαστικό αγώνα της μικρής κατηγορίας,  στο γερμανικό Grand Prix, για τον όγδοο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Moto3 του 2021.

Είναι η τέταρτη νίκη της σεζόν για τον Ισπανό, ο οποίος μεγαλώνει την διαφορά του στην βαθμολογία.

Ξεκινώντας από την δέκατη Τρίτη θέση, ο Acosta καταφέρνει να ανακτήσει πολλές θέσεις σε δύο γύρους, φτάνοντας στην τρίτη και στην μάχη για τη νίκη.

Ο Acosta (KTM Ajo) που αντιστάθηκε αποτελεσματικά στις τελευταίες επιθέσεις κατάφερε να περάσει πρώτος τη γραμμή τερματισμού μπροστά από τους Kaito Toba (CIP) και Dennis Foggia (Leopard).

Ο Jeremy Alcoba (Gresini) πέρασε την γραμμή τρίτος αλλά τελικά κατάχτησέ τέταρτος αφού τιμωρήθηκε χάνοντας μία θέση αφού πάτησε εκτός ορίων της πίστα στο τελευταίο γυρο!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Andrea Migno (Snipers) μπροστά από τον Niccolò Antonelli (Avintia), που έκλεισε την κορυφαία εξάδα του αγώνα στην Γερμανία.

Ο Sergio Garcia (GAS GAS) κέρδισε την έβδομη θέση, άλλος ένα οδηγός που τιμωρήθηκε γιατί  ξεπέρασε τα όρια της πίστας.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Tatsuki Suzuki (Sic58 Squadra Corse), μπροστά από τον Xavier Artigas (Leopard). Ο Izan Guevara (Gas Gas) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα του αγώνα!

Επί του παρόντος, η παγκόσμια κατάταξη βλέπει τον ηγέτη της Acosta με 145 πόντους ακολουθούμενη από: Garcia στα 91, Masia στα 72, Fenati στα 64 και Antonelli στο 63.