26 April 2024
MotoGP 2017

Moto3: Ο Joan Mir ασταμάτητος κερδίζει στην Αυστρία

Ο Joan Mir (Leopard Racing) πήρε μια φοβερή και άνετη νίκη στην Αυστρία ξεκινώντας από την 10η θέση εκκίνησης.

Στην συνέχεια ασταμάτητος έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και έγινε ο πρώτος αναβάτης στην μικρή κατηγορία μετά τον Valentino Rossi από το 1997 που έχει κερδίσει επτά ή περισσότερους αγώνες από τους πρώτους έντεκα.
Ο Philip Oettl (Südmetall Schedl GP Racing) πήρε μια εντυπωσιακή δεύτερη θέση, με τον Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3) να επιστρέφει με εκπληκτική απόδοση μετά από τον τραυματισμό του και να τερματίζει στην 3η θέση.

Ο Loi κατέλαβε την τέταρτη θέση μετά από έναν εντυπωσιακό ρυθμό, με τον Aron Canet (Estrella Galicia 0,0) να ολοκληρώνει στην 5η θέση. Ο Fabio DI Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3) κέρδισε την έκτη θέση, με τον Polorigo στην έβδομη θέση.

Ο Adam Norrodin (SIC Racing Team) μετέτρεψε τον ελπιδοφόρο του ρυθμό σε ένα καλό αποτέλεσμα, αφού ο Μαλαισιανός κέρδισε την όγδοη θέση.

Μια από τις άλλες καλές εμφανίσεις της ημέρας ήταν ο Jaume Masia (Platinum Bay Real Estate), που αντικατέστησε τον τραυματισμένο Darryn Binder, και έφτασε μέχρι και δεύτερος , τερματίζοντας τελικά στην 9η θέση, κάνοντας ένα φοβερό ντεμπούτο. Ο Enea Bastianini (Estrella Galicia 0,0) ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα.