19 April 2024
MotoGP 2021

Moto3: Ο εκπληκτικός Pedro Acosta, κέρδισε τον αγώνα στο Portimao

Ο Pedro Acosta κερδίζει το Πορτογαλικό Grand Prix στην κατηγορία Moto3, για τον 3ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος του 2021.

Άλλος ένας συναρπαστικός αγώνας της μικρής κατηγορίας που μας δίνει πάντα θέαμα και ανταγωνισμό.

Σήμερα είδαμε και πάλι ένα νέο αστέρι να γεννιέται, τον 16χρονο Pedro Acosta  που πήρε την 2η συνεχομένη νίκη του και το τρίτο συνεχόμενο βάθρο στην σειρά, ένα μοναδικό ρεκόρ αφού είναι ο μικρότερος σε ηλικία οδηγός που πετυχαίνει τρία συνεχόμενα βάθρα!

Ξεκινώντας από την Pole position, ο Andrea Migno προσπάθησε αμέσως να οδηγήσει τον αγώνα, αλλά πίσω του σχηματίστηκε μια ομάδα που δεν τον άφησαν ελεύθερο.

Ο Dennis Foggia, ο οποίος ξεκίνησε από την πρώτη σειρά, πέρασε μπροστά για αρκετούς γύρους, αλλά ο Acosta, ήταν συνεχώς πίσω του και τον πέρασε αρκετές φορές δείχνοντας του τις προθέσεις του. Στον τελευταίο γυρο ο Pedro Acosta (KTM Ajo) πέρασέ μπροστά και πήρε την καρό σημαία, αφήνοντας τον Dennis Foggia (Leopard) στην δεύτερη θέση και τον Andrea Migno (Snipers). στην τρίτη θέση να κλείνει το βάθρο !

Ο Ayumu Sasaki (KTM Tech3) τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τους Gabriel Rodrigo (Gresini) και Niccolò Antonelli (Avintia) που συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

Στην 7η θέση ο Romano Fenati, μπροστά από τον Sergio Garcia και τον Jaume Masia, όπου έπεσε στον τελευταίο γύρο, αλλά  κατάφερε και μπήκε πάλι μέσα γρήγορα και τερμάτισε στην 9η θέση. Ο Ryusei Yamanaka έκλεισε την κορυφαία δεκάδα.